Ako vyčistiť nehrdzavejúcu oceľ? Napríklad s Tenzi prípravkami

Bez ohľadu na to, ako neradi to robíme, čisteniu oceľových povrchov sa jednoducho nevyhneme. Oceľ, či už lesklá alebo matná, sa nachádza všade okolo nás. Dominuje najmä v kuchyni a gastronomických zariadeniach. Nerezové prvky nájdeme aj v kúpeľni a vo wellness centrách, salónoch krásy a pod. Nehrdzavejúca oceľ býva súčasťou dekoratívneho nábytku a rôznych dekorácií. Nerez je krásny, elegantný a vyniká dlhou životnosťou. Ako ho však udržať bez šmúh a hrdze?

stainless steel zábradlie

Vyleštené, nechytať!

Takto to skutočne nefunguje! Ak radi varíte a pripravujete rôzne chuťovky pre svojich blízkych, neporiadku v kuchyni sa jednoducho nevyhnete. Stačí len nazrieť do chladničky alebo si ohriať jedlo v mikrovlnnej rúre, okamžite na dvierkach ostanú odtlačky prstov. Na nerezových spotrebičoch sa zachytáva každá nečistota. Nielen šmuhy, odtlačky prstov, mastnota a zvyšky jedál, bolesť hlavy nám spôsobujú aj zaschnuté kvapky vody.

Šikovná gazdinka má svoj vlastný spôsob, ako čistiť a ošetrovať nehrdzavejúcu oceľ. Častokrát pri tom strávi niekoľko hodín, aby výsledok bol dokonalý. A stačí iba zopár minút, aby oceľové povrchy vyzerali ako predtým. Obzvlášť, ak doma máte malé deti. Už vám ostáva iba chodiť za nimi s handrou v ruke a... Alebo použiť šikovné čistiace prípravky, s ktorými tú „drinu“ zvládnete doslova za okamih.

Na lesklú aj matnú

Pri čistení povrchov z nehrdzavejúcej ocele je potrebné v prvom rade rozlišovať, či ide o plochy a predmety prichádzajúce do kontaktu s potravinami. Niektoré prípravky na takéto povrchy nie sú vhodné.

Gatro inw

Medzi také patrí napríklad čistič INW-10 , ktorý je ideálny na čistenie nových spotrebičov a oceľových povrchov bez poškodení. Zbaví ich mastných fľakov, odtlačkov prstov a ľahkých nečistôt. Odporúča sa pre mrazničky, chladničky, digestory, kuchynský nábytok, kabíny výťahov, kúpeľňové armatúry a pod. Nerez nielen čistí, ale aj dezinfikuje.

Na mierne poškodené povrchy z lesklej alebo polomatnej ocele sa vám hodí prípravok Steel Shine. Vyšetrí ich, očistí a vráti im lesk. Antikor získa akýsi maskovací film, ktorý prekryje drobné škrabance, zafarbenia a iné viditeľné známky opotrebenia. Navyše má antistatické vlastnosti.

Odmasťujeme

V domácnosti s nerezovými povrchmi by nemal chýbať účinný odmasťovač nehrdzavejúcej ocele. Ušetrí vám množstvo času a nepríjemnú povinnosť premení na zábavu. Prípravok Tenzi Steel Dee vyčistí mastnotu z kuchynských spotrebičov, oceľovej kuchynskej linky a kuchynského náčinia. Je celkom bezpečný k povrchom, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami. Vhodný aj na každodennú starostlivosť.

Hrdza na nehrdzavejúcej oceli

Nerezu sa hovorí aj antikor, antikorózna oceľ, koróziivzdorná či ušľachtilá oceľ alebo inox. Ako je potom možné, že aj nehrdzavejúca oceľ hrdzavie?

To, ako odolná voči hrdzi je nerezová oceľ, závisí od obsahu chrómu. Ten na povrchu vytvára ochranný film. Čím viac chrómu, tým vyššia odolnosť. Ak je však oceľ dlhodobo vystavená vode, vlhku, mastnote či znečisteniu, na predmetoch sa vytvára hrdza. Tá môže mať za následok zníženie životnosti nerezových prvkov a spotrebičov. Preto sa neľakajte, keď na antikorovom dreze alebo na nerezovej kúpeľňovej armatúre nájdete koróziu. Jednoducho použite prípravok z rady Tenzi.

Tenzi Steel Strong je ošetrujúci prípravok s neutrálnou vôňou, ktorý odstráni z povrchov z nehrdzavejúcej ocele nielen hrdzu, ale aj vodný kameň. Používa sa neriedený. Stačí ho nechať pôsobiť 2 – 5 minút a potom povrch opláchnuť vodou.

steel strong