Čistenie v interiéry

Čistenie interiérov je ústrednou témou mnohých domácich magazínov a publikácií, ktoré sa zameriavajú na domácnosť a životný štýl. V aktuálnom vydaní našeho magazínu vám prinášame najnovšie tipy a triky, ako udržať váš domov nielen čistý, ale aj zdravý a príjemný pre život. Od ekologických čistiacich prostriedkov, cez inovatívne pomôcky, až po osvedčené metódy babičiek, všetko prehľadne a s odbornými radami. Dozviete sa, ako efektívne čistiť kuchyňu, ako sa postarať o čistotu v kúpeľni s tvrdou vodou, alebo ako si poradiť s alergénmi v obývacej izbe. Navyše, naše pravidelné rubriky o organizácii priestoru a udržateľnom živote vám poskytnú inšpiráciu, ako čistenie interiéru premeniť z rutinnej činnosti na zábavný a uspokojujúci rituál, ktorý zlepší nielen vzhľad vášho domova, ale aj vašu pohodu.

Chladené sklo, temperované sklo, tónované sklo: Ako správne čistiť rôzne typy skiel?

Zrkadlá a sklenené plochy sú doslova magnetmi na nečistoty, aj keď ich čistíte pravidelne. Navyše, napriek dôslednému čisteniu výsledok nemusí byť uspokojivý. Sklo nikdy nevyzerá úplne čisté, nech robíte, čo robíte, stále na ňom ostávajú šmuhy. A to by mohlo byť znamením, že je potrebné zvážiť používané prípravky, pomôcky aj techniku.  

Rôzne typy skla, ktoré nájdete na oknách, dverách sprchového kútu, konferenčnom stolíku, ako čelné sklo v aute, sklenené výplne dverí či zrkadlá, si vyžadujú rôzny prístup.

Chladené sklo, temperované sklo, tónované sklo Ako správne čistiť rôzne typy skiel Blog

Prispôsobte techniku čistenia typu skla

Možno ste sa doteraz pri čistení skla nezamýšľali nad tým, o aký typ skla ide a aké má požiadavky na údržbu. To by ste mali zmeniť. Neexistuje totiž univerzálna technika, ktorá je účinná a bezpečná pre všetky materiály. Poďme sa teda pozrieť na bežné typy skla a ako ich čistiť.

Chladené sklo

Chladené sklo je pomerne bežným typom skla a je viac ako pravdepodobné, že toto sklo máte vo svojich oknách. Sklo sa vytvára procesom pomalého ochladzovania skla, aby sa uvoľnilo vnútorné napätie po jeho vytvorení. Okno vyrobené z tohto typu skla sa pri rozbití rozbije na veľké kusy. Toto sklo je zvyčajne ploché a veľmi ľahko sa čistí.

Odporúčaná metóda je použiť vodu, saponát na riad, stierku a utierku z mikrovlákna. Ak sú na sklo prichytené drobné nečistoty, opatrne ich zoškrabte žiletkou. Na takéto sklo výborne funguje aj profesionálny čistič, ktorý dodá sklu hydrofóbne vlastnosti, napríklad TENZI Glass Quartz GT 1L.

Tepelne spevnené sklo 

Tepelne spevnené sklo TVG, nazývané tiež polokalené, má praktické využitie v stavebníctve. Vyznačuje sa väčšou mechanickou a tepelnou pevnosťou.  V prípade rozbitia sa toto sklo roztriešti na veľké kusy a preto musí byť používané s bezpečnostnou fóliou. Najčastejšie sa používa v dvoch vrstvách, ktoré sú vzájomne zlaminované bezpečnostnou fóliou. 

Tento typ skla toleruje rýchle zmeny teploty, no vidieť na ňom škvrny a šmuhy. Pri čistení tepelne spevneného skla postupujte podľa rovnakých techník ako pri čistení chladeného skla, avšak bez použitia žiletky. 

Tvrdené sklo

Tvrdené sklo môže byť až 5x pevnejšie ako chladené sklo. Často sa označuje ako bezpečnostné sklo, pretože keď sa rozbije, rozpadne sa na malé kúsky, ktoré zabránia vážnemu zraneniu.

Tvrdené sklo je jedným z najodolnejších typov skla na čistenie. Veľmi ľahko sa poškriabe, preto sa uistite, že používate kvalitný čistič a utierku z mikrovlákna. Používajte iba mierny tlak. 

Potiahnuté a tónované sklo

Od tónovaných okien cez nízkoemisné sklá (Low-E) až po sklá s reflexnými filmami, potiahnuté povrchy sú určené na zabránenie hromadeniu tepla vo vašej domácnosti alebo aute. Zvyčajne majú na povrchu nanesený film alebo povlak, ktorý zabraňuje ultrafialovým lúčom prehrievať váš domov.

Tieto okná sú pomerne drahé a dôrazne sa odporúča nepoužívať žiadne čističe okien, ktoré obsahujú čpavok. Je nevyhnutné, aby sa v čističi nenachádzal žiadny druh abrazívneho materiálu. Ideálnym spôsobom čistenia tohto okna je mydlová voda, prípadne čistič bez amoniaku a utierka z mikrovlákna.

Prochem.sk umývanie okien na aute V2

Autosklá

Čisté sklo na aute zvyšuje nielen pohodu vodiča a spolujazdcov, ale najmä bezpečnosť počas jazdy. Zvyčajne funguje umývanie v bezkontaktnej autoumyvárni, ak zvolíte správny program. Ibaže žiadna autoumyváreň vám neumyje okná z vnútornej strany. Tu prichádzate na rad vy.

Na čistenie vnútornej strany okien použite účinný a jemný čistič na sklá. Aby ste sa dostali do všetkých rohov a ťažko dostupných miest, pomôžete si stierku s dlhou rúčkou. Odporúčame aj prípravok TENZI Top Glass Premium GT, ktorý účinne bojuje so zahmlievaním. 

Zrkadlá

Ak chcete mať zrkadlo v kúpeľni či v chodbe bez šmúh, je potrebné nájsť čistiaci prostriedok, ktorý nezanecháva šmuhy. Na zaschnuté zvyšky pasty, očnej linky či maskary alebo laku na vlasy môžete použiť lieh, ktorý nanesiete na vatový tampón.

Vyskúšajte napríklad prípravok Tenzi HomePro Sklenené povrchy, ktorý čistí, leští a odmasťuje, pričom nezanecháva šmuhy a svetelné odlesky. Prípravok je v rozprašovači, stačí vám už iba jemná handrička z mikrovlákna. 

Na záver

Čistenie okien sa môže zdať jednoduché, no pri čistení je dôležité poznať rozdiel medzi typmi skiel. Poškriabanie skla je prakticky nemožné opraviť a môže to byť drahé.  

Čistenie okien je časovo náročné, preto je dobre mať poruke prípravok, ktorý vráti sklu čistotu a lesk. Aj správna technika pomôže. Všeobecná rada, ktorú by vám odporučila každá dobra gazdinka, je: neumývajte sklenené plochy, keď na ne svieti slnko. Takto ľahko predídete tvorbe šmúh.

Ako odstrániť stopy po pneumatikách a gume?

Len málo vecí rozčuľuje majiteľov domov tak, ako stopy po pneumatikách na ich novej, peknej a čistej príjazdovej ceste, zámkovej dlažbe alebo betónovej podlahe v garáži. Nemusíte sa nejak zvlášť usilovať, stačí nechať auto zaparkované na rovnakom mieste dlhší čas. Je tiež bežné vidieť stopy po pneumatikách spôsobené brzdením pri vyšších rýchlostiach. Ale aj keď jazdíte pomaly a opatrne, stopy po pneumatikách sa môžu objaviť.

Napriek tomu, že ide o opakujúci sa problém, stopy po pneumatikách sa dajú celkom ľahko odstrániť. Ako na to?

Ako odstrániť stopy po pneumatikách a gume blog

Prečo pneumatiky zanechávajú čierne stopy?

Kým sa pustíme do odstraňovania znečistenia, povedzme si čo-to o tom, ako tieto stopy vznikajú.  Čierne stopy po pneumatikách sú spôsobené zahrievaním polymérnej zmesi v gumách. Preto vyhrievané pneumatiky zanechávajú viac stôp ako tie chladnejšie. 

Tento jav sa nazýva migrácia plastifikátorov. Polymérové zlúčeniny (zmäkčovadlá), ktoré sú obsiahnuté v gume, lepidle a plastu a sú zodpovedné za pružnosť materiálu a lepšiu trakciu, pri určitej teplote migrujú na povrch, s ktorým prichádzajú do kontaktu. Takže, keď sa pneumatiky zahrejú, zmäkčovadlo sa z pneumatiky vyplaví a tmel sa zafarbí.

Ako odstrániť stopy po pneumatikách?

Voda a kefa

Odstránenie stôp pneumatík vodou a štetinovou kefou je šetrné k životnému prostrediu a môže byť účinným prvým krokom pri čistení. Týmto spôsobom môžete minimalizovať použitie chemických čistiacich prostriedkov a zároveň predídete tomu, aby sa škodlivé látky dostali do pôdy alebo kanalizácie.

Saponát a voda

Ak obyčajná voda nefunguje, ďalším krokom je vyskúšať zmes saponátu a vody. Čistiace prostriedky na riad s miernymi odmasťovacími vlastnosťami môžu pomôcť odstrániť šmuhy z betónu a to bez toho, aby ste museli použiť agresívne chemikálie. Po nanesení roztoku na povrch ho vydrhnite štetinovou kefou a potom opláchnite vodou.

Odstraňovač škvŕn po pneumatikách

Ak ani jedno z vyššie uvedených riešení nepomôže odstrániť stopy po pneumatikách z vašej príjazdovej cesty alebo podlahy v garáži, môžete sa rozhodnúť pre profesionálny odmasťovač určený na odstraňovanie škvŕn z betónu a dlažobných kociek.  

Ak si vyberiete tento spôsob, postupujte podľa pokynov výrobcu a snažte sa vyhnúť splachovaniu čistiaceho prostriedku do pôdy alebo žľabov, ktoré odvádzajú vodu do vodných tokov.  

Viditeľné výsledky dosiahnete pomocou koncentrátu Tenzi Rubber Off, ktorý dokáže vyčistiť nielen stopy po pneumatikách, ale aj po priemyselnom lepidle, asfalte, parafíne a živici. Použiť ho môžete na podlahu z epoxidovej živice, betón, prírodný kameň, zámkovú dlažbu, kameninu, keramiku, parkety aj linoleum. Stačí si pripraviť roztok podľa návodu, naniesť ho na znečistené miesta a nechať pôsobiť. Znečistenie potom vydrhnete kefou alebo strojom, opláchnete čistou vodou a utriete dosucha alebo necháte prirodzene vyschnúť. 

Tlakový stroj

Môžete sa tiež pokúsiť odstrániť stopy pomocou tlakového umývacieho stroja. Tento spôsob si však vyžaduje maximálnu opatrnosť, prípadne to prenechajte odborníkom, pretože nesprávne tlakové umývanie môže spôsobiť značné škody a zanechať na vašej príjazdovej ceste nevzhľadné stopy. Myslite aj na to, že pri použití tlakového čističa na dlažobné kocky môže dôjsť k uvoľneniu škárovacieho piesku, ktorý bude potrebné doplniť.

Ako odstrániť stopy po pneumatikách a gume blog 2(1)

Toto nikdy nie...

Už viete, ako odstrániť stopy po pneumatikách z príjazdovej cesty, chodníka alebo z podlahy v garáži. Aby ste predišli škodám, ku ktorým môže dôjsť, ak použijete nesprávnu metódu, musíme si povedať niekoľko vecí, ktoré by ste určite nemali robiť.

Nepoužívajte drôtenú kefu – pevné kovové kefy môžu zanechať viditeľné stopy na akomkoľvek type kameňa, dlažby alebo betónového povrchu. Tieto škrabance môžu zhoršiť vzhľad vašej príjazdovej cesty.

Nepoužívajte bielidlo – bielidlo nie je šetrné k životnému prostrediu, najmä ak budete po vyčistení splachovať príjazdovú cestu, čo by mohlo zaniesť bielidlo do okolitej pôdy, podzemnej vody alebo dažďovej kanalizácie. Tiež nie je dobrý nápad používať bielidlo na farebný betón, pretože môže dôjsť k zmene farby.

Vyhnite sa agresívnym chemikáliám – čistiace prostriedky na betón, ktoré obsahujú agresívne chemikálie, pravdepodobne dokážu ľahko odstrániť škvrny a stopy, ale môžu tiež odfarbiť alebo poškodiť betónové a kamenné povrchy. 

Nenechávajte stopy po pneumatikách bez povšimnutia – aj keď nie je nemožné odstrániť staršie škvrny, je oveľa jednoduchšie odstrániť stopy, škrabance a iné zafarbenia hneď po ich vzniku.

Na záver

Stopám po pneumatikách sa nedá vyhnúť, no mali by ste im venovať pozornosť hneď, ako ich zbadáte. Odstránenie stôp po pneumatikách nie je náročná úloha, ak máte správne materiály a správne čistiace prostriedky na rôzne povrchy.

Pomôže tiež parkovanie auta na správnom mieste. Ak máte garáž alebo prístrešok pre auto, zaparkujte v ňom svoje vozidlo počas horúceho dňa, aby horúca vozovka nezohrievala vaše pneumatiky. Ak nemáte garáž, skúste v letných horúčavách zaparkovať na najchladnejšom a najtienistejšom mieste.

Nitrilové rukavice pre maximálnu ochranu rúk: Spoznajte výhody ich používania

 Rukavice z umelého latexu – aj takto by sme mohli definovať nitrilové rukavice, ktoré pri svojej práci bežne používajú mechanici a technici. Sú však vhodné pre každého, kto hľadá maximálnu ochranu rúk. Sú lepšie ako latex, vinyl a iné podobné materiály, pretože ponúkajú lepšiu ochranu, väčšie pohodlie a menšie riziko alergie. Čo je nitril a čím sú nitrilové rukavice také výnimočné?

Rukavice dizajn

Čo sú nitrilové rukavice?

Nitrilové rukavice sa dostali do popredia v deväťdesiatych rokoch minulého storočia ako alternatíva k latexu. Aj keď nie sú také elastické a flexibilné ako ich latexové náprotivky, jednorazové nitrilové rukavice sú výrazne pevnejšie a odolnejšie voči chemikáliám

Sú vyrobené zo syntetického kaučuku, nazývaného aj umelý latex. Je známy pod označením „nitril“. Tieto rukavice sú vhodné pre ľudí s alergiou na latex, pretože latex neobsahujú, čím minimalizujú riziko alergických reakcií.

Nitrilové rukavice sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a hrúbkach, čo umožňuje výber vhodnej varianty podľa konkrétnych potrieb. Ich využitie nie je obmedzené len na jedno prostredie. Sú ideálne pre použitie v nemocniciach, na staveniskách, v chemických laboratóriách a ďalších odvetviach, kde je potrebná ochrana rúk. Ich popularita v bežných supermarketoch môže súvisieť so zvýšeným povedomím o ich hypoalergénnej vlastnosti.

Jednorazové nitrilové rukavice majú niekoľko výhod, vďaka ktorým sú celkovo tou najlepšou voľbou. Tu je 6 hlavných dôvodov, prečo sú nitrilové rukavice lepšie ako latexové a vinylové.

Trvanlivosť a ochrana proti kontaminácii

Hoci nitril nie je taký flexibilný ako prírodný latex, je približne 3 až 5-krát odolnejší proti prepichnutiu, vďaka čomu môžete v prípade potreby nosiť rukavice dlhšie. Táto vlastnosť tiež chráni vaše ruky pred vystavením krvou prenášaným patogénom, vďaka čomu sú rukavice vynikajúcou voľbou v lekárskom a zdravotníckom prostredí.

Nitrilové chirurgické rukavice sú hrubé od 4 do 8 mm. Aj tu platí, čím je rukavica hrubšia, tým je odolnejšia proti roztrhnutiu a prepichnutiu. Tenšie rukavice zas poskytujú väčšiu flexibilitu a obratnosť. 

Silná bariéra a chemická odolnosť

Vďaka spôsobu, akým je nitril vyrobený, je podstatne odolnejší voči chemikáliám, olejom a kyselinám ako prírodný kaučuk. Vďaka tejto vynikajúcej chemickej odolnosti sa nitrilové rukavice vo veľkom používajú v priemyselných oblastiach, ako je automobilový priemysel, inštalatérske práce, sanitárne práce, lakovne, výrobný priemysel a ďalšie náročné odvetvia.

Hypoalergénne

Na rozdiel od latexových rukavíc, jednorazové nitrilové rukavice môžu používať všetci, a to bez obáv z alergií. Latex je známy tým, že spôsobuje alergické reakcie. Nitril je ideálnou alternatívou, ak ste alergickí na latex, alebo ak sa obávate alergickej reakcie u svojich klientov. Preto sú ideálne pre lekárov a zubárov, ale aj pre pracovníkov v kozmetických a kaderníckych salónoch, v tetovacom štúdiu a pod.

Nitril sa prispôsobí tvaru vašej ruky

Keď sú nitrilové rukavice ohrievané prirodzeným telesným teplom, dokážu sa prispôsobiť tvaru ruky, čo zvyšuje ich priľnavosť a zároveň hmatovú citlivosť nositeľa. Samotné nitrilové rukavice majú tiež nižší koeficient trenia, vďaka čomu sa ľahšie nasadzujú a skladajú z rúk.

Veľká odolnosť voči teplote a vode

Nitril má tiež vysoké vodoodolné vlastnosti, takže môžete v nich pracovať bez obáv, že sa rýchlo premočia a materiál sa oslabí. Nitril vydrží teplotný rozsah od −40 až 108 °C, vďaka čomu sú ideálne pre profesie, kde sa musíte dotýkať horúcich alebo naopak, príliš studených povrchov.

Rôzne dĺžky manžety pre rôzne činnosti

Nitrilové rukavice sú dostupné s rôznymi dĺžkami manžety, vďaka čomu sú vhodné pre rôzne činnosti.  Štandardné rukavice s krátkou manžetou sú vhodné na domáce a krátkodobé používanie. Ak ich plánujete mať na ruke dlhú dobu alebo ich budete používať v náročnom prostredí, voľte rukavice s manžetou dlhou 20 – 30 cm. Ochránia vás od končekov prstov až po predlaktia.

 Nitrilove VS Latexove rukavice

Nitril vs. Latex

Najväčšou výhodou latexu je pohodlie. Aj keď nitril od svojho uvedenia na trh prešiel dlhú cestu, latexové rukavice sú stále vo všeobecnosti pohodlnejšie ako nitrilové.

Nitril je však:

 • až trikrát odolnejší voči prepichnutiu ako latex;
 • bezpečnejší ako latex, pretože nespôsobuje alergie;
 • odolnejší voči chemikáliám.

Na záver

Bez ohľadu na to, v akom odvetví pracujete, alebo akú úlohu máte pred sebou, jednorazové nitrilové rukavice sú pre vás najlepšou voľbou, pretože ponúkajú množstvo skvelých vlastností. Sú hypoalergénne, odolné voči chemikáliám a kyselinám, sú pevné a odolné voči prepichnutiu a dokážu sa perfektne prispôsobiť tvaru vašej ruky.

Ako vyčistiť indukčnú varnú dosku v 5 krokoch

Sú moderné, elegantné, praktické. Indukčné varné dosky môžu nielen vylepšiť vaše techniky varenia, ale dokážu tiež pozdvihnúť štýl vašej kuchyne. Keď sa zašpinia, jednoducho ich pretriete handričkou. Ale je to skutočne také jednoduché? Čo tie pripáleniny, škvrny, zmatnený povrch? Aj na to existujú účinné triky.

Ako vyčistiť indukčnú varnú dosku v 5 krokoch CLANOK

Pravidelné čistenie

Varná doska sa používa denno-denne. Rovnako, ako si dávate záležať na tom, aby pripravené jedlo výborne chutilo a super vyzeralo na tanieri, venujte potrebnú pozornosť a čas čisteniu sporáka. Nie je nič horšie, ako pripálené a zaschnuté zvyšky jedla. Čistenie je potom náročnejšie.

Zvyknite si varnú dosku utrieť vlhčenou handričkou vždy po skončení varenia. Aj keď sa veľmi neodporúča čistiť teplé alebo horúce platničky, zotrite vyliatu polievku, omáčku a tuhé zvyšky surovín hneď, ako sa na dosku dostanú. Po skončení varenia nechajte dosku vychladnúť a vyčistite ju špeciálnym prípravkom určeným na čistenie varných dosiek, napríklad pomocou TENZI Indukčné Varné Dosky.

Ak takýto prípravok nemáte, tu je jednoduchý návod, ako správne čistiť indukčné varné dosky.

Krok 1

Pomocou vlhkej handričky z mikrovlákna dôkladne utrite povrch, aby ste odstránili uvoľnené nečistoty. Handrička vezme so sebou aj povrchový olej a mastnotu a odkryje odolnejšie znečistenie.  Čím viac nečistôt v tejto fáze odstránite, tým jednoduchšie bude ďalšie čistenie.

Krok 2

Všetci to poznáme, na chvíľu sa od sporáka odvrátite, a už pripravované jedlo buble na varnej doske. Na pripálené zvyšky, ktoré ste nedokázali zotrieť handričkou, použite škrabku špeciálne určenú na varné dosky. Vždy ju najprv skontrolujte a nepoužívajte ju, ak je ohnutá alebo odštiepená.

Žiletku držte v 45-stupňovom uhle, aby ste zoškrabali spálené kúsky. Dávajte pozor, aby ste ňou varnú dosku nepoškriabali. Pomôžte si mliečkom alebo krémom určeným na čistenie varných dosiek. Pripálené usadeniny dokáže odstrániť aj ocot a sóda bikarbóna. 

Krok 3

Zvyšky krému, mliečka alebo sódy bikarbóny opatrne zotrite handričkou. Buďte opatrní a priveľmi na povrch netlačte. Pripálené kúsky jedla a drobné čiastočky v kréme alebo sóda by mohli na doske zanechať škrabance.

Varnú dosku utierajte, kým ju celkom nezbavíte bieleho povlaku z čističa. Nezabúdajte handričku dôkladne preplachovať pod tečúcou vodou.

Krok 4

Aj po takomto vyčistení môžu na doske stále ostávať tzv. minerálne škvrny. To sú tie nevzhľadné biele či sivé škvrny, ktoré sa tvária, že sa na vašej doske usadili navždy.

Takéto škvrny sa ťažko odstraňujú bežným čistiacim prostriedkom. Ak nemáte špeciálny čistič varných dosiek, jednoduchý destilovaný ocot vám pomôže sa ich zbaviť. Na čistú handričku nalejte trochu destilovaného bieleho octu a poutierajte ňou škvrnu, kým nezmizne. Potom varnú dosku utrite čistou vlhkou handričkou z mikrovlákna.

Krok 5

Pomocou suchej handričky jemne utrite a vyleštite povrch varnej dosky. Ak tam stále vidíte nejaké nečistoty, pripálené zvyšky jedlá či minerálny škvrny, postup zopakujte.

Čo rozhodne nie

Niekedy nás špina na varnej doske dokáže dostať do stresu. Vtedy máme tendenciu siahnuť po čomkoľvek, čo máme práve poruke. Aby vaša varná doska vydržala dlho ako nová, určite na jej čistenie nepoužívajte:  

 • drôtenky a kefy s tvrdými a kovovými štetinami;
 • nôž alebo ostré nástroje;
 • abrazívne práškové čistiace prostriedky;
 • chlórové bielidlo a odstraňovač hrdze;
 • horľavé materiály;
 • vyvarujte sa používaniu čistiaceho prostriedku na sklo, môže obsahovať čpavok, čo vašej varnej doske na kráse nepridá.

Ak chcete, aby si vaša indukčná varná doska čo najdlhšie zachovala dokonalý hladký vzhľad, odporúčame kombinovať každodenné čistenie s hĺbkovým čistením.

7 tipov, ako vyčistiť pripáleniny

Aj u vás to tak výborne vonia? Celé dopoludnie ste sa zvŕtali v kuchyni, aby ste pre svojich najmilších pripravili samé dobroty. Obed chutil, aj ste zožali pochvaly, no keď vidíte tie pripáleniny na sporáku a na hrncoch, chce sa vám plakať. Keď si však osvojíte naše rady a odporúčania, pripáleniny vám viac vrásky na čele robiť nebudú.

Na pripáleniny určite nefungujú drôtenka ani tvrdá kefa. Nechcete predsa, aby na vašej novej panvici či novom sporáku ostali viditeľné škrabance. Existuje mnoho citlivejších spôsobov, ako sa zbaviť pripálených zvyškov jedál z riadu, kuchynského náčinia, sporáku aj rúry.

7 tipov, ako vyčistiť pripálen spodok

1.     Jedlá sóda a ocot

Táto metóda je azda najznámejšia medzi gazdinkami, ktoré svoje skúsenosti zdieľajú na rôznych fórach. Nie je však taká účinná ako ďalšie spôsoby, ak však nemáte nič iné poruke a potrebujete vyčistiť panvicu, skúste to so sódou a octom. Je to zdĺhavejší spôsob v závislosti od množstva a odolnosti pripálenín.

Nalejte do panvice 1 šálku vody a 1 šálku octu a priveďte do varu. Vypnite sporák a do roztoku pridajte dve lyžice jedlej sódy. Nechajte istý čas pôsobiť. Potom roztok vylejte a zvyšok pripálenín vydrhnite jemnou špongiou. Ak je potrebné, proces zopakujte.

2.     Tableta do umývačky riadu

Počuli ste už o tom? Obyčajná tableta do umývačky riadu dokáže hotové zázraky. Je to skutočný bojovník s pripáleninami. Na dno panvice nalejte malé množstvo vody a zohrejte na miernom stupni. Pripálené miesta potrite/vydrhnite tabletou do umývačky riadu. Opláchnite teplou vodou. Táto metóda funguje aj na vyčistenie sporáku alebo rúry.

3.     Citróny

Ďalšia technika, o ktorej málokto vie, no je skutočne účinná. Do hrnca nalejte vodu a pridajte na štvrtky nakrájané 3 citróny. Už po 10 minútach varu môžete vidieť, ako pripáleniny vyplávali na povrch. Opláchnite a jemnou špongiou vyčistite nečistoty, ktoré na dne panvice či hrnca zostali. Je to najjednoduchšia zo všetkých metód, ktorá si nevyžaduje takmer žiadne čistenie. 

4.     Alobal

Na popáleniny nasypte 2-3 lyžice jedlej sódy a pridajte trochu vody, aby ste vytvorili čistiacu pastu. Pokrčte alobala pošúchajte ním zanesené miesta. Opláchnite teplou vodou. Možno budete musieť proces zopakovať, pretože sóda bikarbóna sa ihneď zašpiní a prekryje dno panvice. Vďaka tejto metóde však budú vaše panvice a hrnce vyzerať ako nové. Aplikujte aj na sporák a rúru na pečenie.

5.     Víno a sýtené nápoje

Ostalo vám nedopité víno, ktoré už dávno stratilo svoju chuť? Použite ho na vyčistenie pripálenín z panvíc a hrncov. Stačí ho naliať na dno a priviesť do varu. Sledujte, ako sa pripáleniny uvoľňujú. Rovnako pôsobia aj sýtené nápoje, ako napríklad kola a pod.

6.     Tenzi Top Grill

Rovnako šetrné k riadu a sporákom sú aj profesionálne čistiace prostriedky. Odporúčame napríklad Tenzi Top Grill, hotový prípravok v praktickom rozprašovači. Stačí nastriekať na zanesený povrch, jemne vydrhnúť špongiou alebo handričkou a opláchnuť horúcou vodou. Tento čistič je profesionál a vráti krásny lesklý vzhľad panviciam, hrncom, sporákom a rúram, vyčistíte grily aj krb. Prípravok nezanecháva škrabance, a navyše je zdravotne nezávadný.

7.     Tenzi Gran Milk

Šetrný čistiaci prípravok vo forme jemného mliečka odstraňuje mastnotu, pripáleniny aj zafarbenie od jedál. Bezpečný na použitie na oceľové panvice a hrnce, prístroje a zariadenia, na chrómované, hliníkové, smaltované aj keramické povrchy. Opäť stačí iba naniesť na znečistený povrch. Jemne pošúchať handričkou alebo špongiou a opláchnuť vodou.

Ak vás od varenia odrádzajú pripáleniny, s ktorými potom musíte bojovať, trpia tým nielen vaši blízki, ale aj vaše kulinárske umenie, ktoré by sa mohlo rozvíjať. S našimi tipmi na rýchle a šetrné vyčistenie pripáleného jedla budete za každých okolností nad vecou.

Osviežovače vzduchu do domácnosti aj do kancelárie

Aby bol domov domovom, chce to isté úsilie. Aj v kancelárii či na pracovisku sa chceme cítiť ako doma, na to však nestačí rodinná fotografia na pracovnom stole. Najlepšie sa cítime tam, kde je dobrá atmosféra, kde sú okolo nás priateľské a usmievavé tváre. Rovnako dôležité je aj to, ako to tam vonia alebo, naopak, ako to tam... Svieži čistý vzduch prispieva k dokonalému relaxu. V práci nás zas podnecuje k lepším výkonom. Vytvorte si s nami prostredie bez zápachu. Niekedy stačí naozaj málo.

Osviežovače vzduchu do domacnosti clanok V1

Začnime pekne od podlahy... v tomto prípade od okien

Otvoriť okná je azda najjednoduchší spôsob, ako vymeniť vzduch v miestnosti. Otvorte okno vždy, keď je to možné, dokonca aj v chladnejších mesiacoch. Niekedy stačí iba zopár minút. Ak nebývate priamo pri diaľnici alebo v blízkosti priemyselnej oblasti, je pravdepodobné, že vzduch tam vonku je kvalitnejší ako vzduch u vás doma.

Ak o sviežom čerstvom vzduchu môžete iba snívať, pretože cez otvorené okná prenikajú dovnútra výpary automobilov a poľnohospodárskych strojov, dym či iné pachy, zaobstarajte si ionizátor vzduchu. Ionizátor vzduchu nielenže prečisťuje znečistený vzduch, ponúka tiež úžitok pre alergikov, má pozitívny vplyv na imunitu a pôsobí antidepresívne. Vedeli ste, že niekedy stačí pridať do miestnosti zelené rastliny? Niektoré izbové rastliny pôsobia ako prírodné čističe vzduchu.

Za zápachom hľadaj...

Zápach sa v miestnosti nezjaví iba tak. V priestoroch, kde žijeme, pracujeme a denno-denne sa pohybujeme, nájdeme hneď niekoľko zdrojov zápachu. A platí to aj pre domácnosti, ktoré si na čistote a poriadku enormne zakladajú. Výpary z kuchyne, odpadkový kôš, mačací pelech či klietka so škrečkom, vlhká kúpeľňa, pachy z toalety a odpadov a pod. Nájdite zdroj zápachu a čo najskôr sa ho zbavte. Na uvoľnenie odtokov vyskúšajte TENZI Penetrator, ktorý zbaví odtoky, odpady aj potrubia usadenín a nečistôt, a zároveň odstráni nepríjemný zápach.

Nezabúdajte na koberce, posteľné obliečky a uteráky. Textílie rýchlo nasajú pach a dlho ho držia v sebe. Na tepovanie kobercov si zvoľte prípravok, ktorý preniká hlboko do vlákien. Ideálny je prípravok TENZI Textil, ktorý môžete použiť nielen na čistenie kobercov, ale aj na vyčistenie čalúneného nábytku a ďalších textilných povrchov.

Často sú to maličkosti, ktoré rozhodujú. Ak ste vášnivý bežec alebo chodíte do posilňovne, vaše topánky môžu do vášho bytu denne vypúšťať silný zápach. Rýchlym riešením je jednoducho odložiť topánky do skrine, prípadne si zvyknite pravidelne ich vetrať, čistiť a používať prípravky na odstránenie pachu. Zdrojom zápachu je často aj chladnička a mraznička. Udržujte v nich poriadok. Pravidelne kontrolujte stav potravín, staré ihneď vyhoďte a chladničku minimálne raz za mesiac dôkladne vyčistite.

Domáce osviežovače vzduchu

Vyvetrané, zdroj zápachu odstránený, a predsa zápach pretrváva? Existuje niekoľko pomocníkov, ktorých nájdete aj u vás doma, ktoré pachy pohltia. Medzi všeobecne známe patrí napríklad jedlá sóda, ocot, káva, ryža, citrusy, podstielka pod mačky a pod. Dokážu absorbovať pach, neutralizovať ho, zbavia vašu domácnosť nadmernej vlhkosti, niektoré z nich, napr. citrusy, navyše zanechávajú sviežu vôňu.

Ďalšou alternatívou sú domáce osviežovače vzduchu. Obľúbené prírodné osviežovače sú čerstvé či sušené kvety, koreniny, bylinky a pod. Ak dávate prednosť nejakej konkrétnej vôni, jednoducho a rýchlo si vyrobíte osviežovač s použitím minima surovín. Na internete nájdete niekoľko rád, ako si vyrobiť osviežovať z citrónovej šťavy, vanilky či klinčekov, levandule, pridaním esenciálnych olejov a pod.

Osviežovače vzduchu do domacnosti clanok V2

Dva streky, a hotovo!

Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom, ako sa porátať so zápachmi v domácnosti a na pracovisku, sú Tenzi osviežovače vzduchu. Niektoré osviežovače pach iba prekryjú, no my vám ponúkame neutralizátor zápachu, ktorý pach rozloží a zabráni jeho ďalšiemu šíreniu. TENZI Odor OFF NANO stačí len mierne pretrepať a nastriekať do ovzdušia alebo priamo na konkrétny predmet. Účinok prípravku je zvýšený, ak je vystavený UV žiareniu. V miestnosti navyše zanecháva dlhotrvajúcu vôňu.

Prekvapila vás nečakaná návšteva? Ohlásili vám významného obchodného partnera, ktorý už smeruje do vašej kancelárie? Ak potrebujete miestnosť prevoňať, pričom nemáte čas na upratovanie alebo výrobu domáceho prírodného osviežovača, pomôžte si osviežovačom TENZI Top FRESH GT lendi s vôňou exotického ovocia alebo parfumovaným osviežovačom vzduchu s vôňou mandarínky a korenia TENZI Top Fresh Original ALURE.

Ako vyčistiť koženú sedačku – starostlivosť o nábytok a čalúnenie

Kožená sedačka v obývačke vyzerá luxusne, kým... Aj keď sa prírodná koža radí medzi najpevnejšie a najtrvácnejšie materiály, ak sa jej nevenuje potrebná pravidelná starostlivosť, stráca svoju eleganciu a krásu. Každodenné používanie koženého nábytku sa prejavuje zmenou farby kože, jej štruktúry a pružnosti. To isté platí aj pre kožený interiér auta. Kožený nábytok a kožené povrchy vo vozidle si vyžadujú nielen základné čistenie, ale aj následnú ochranu.

man-cleaning-leather-car-seat-with-microfiber-cloth-car-dry-cleaning-concept

Slnečné lúče aj domáce zvieratá

Kožená sedačka sprevádza významné chvíle rodinného života. Spoločné filmové večery, rodinné porady, večierky s priateľmi či obyčajný, zato zaslúžený relax. Preto je kožený nábytok najviac vystavenú riziku poškodenia.

Ak je napríklad kožená sedačka alebo kožené kreslo umiestnené pri okne, vplýva na ne priame slnečné žiarenie. Tiež im neprospieva, ak stoja blízko tepelného zdroja, akým je napríklad radiátor alebo kozub. Pokiaľ ide o kožený interiér auta, tu sa pôsobeniu slnečných lúčov nevyhneme. V tomto prípade je pravidelná údržba kože extrémne dôležitá. A nezáleží na tom, či ide o pravú prírodnú kožu alebo o syntetickú kožu, známu aj ako ekokoža.

Za zmenu farby kože sú zas zodpovedné pot, rozliate nápoje, farba z rifľoviny, prach a ďalšie nečistoty, ktoré prenikajú hlboko do pórov. Máte doma malých umelcov? Ak fixky alebo farby nevyčistíte správnym kvalitným prípravkom na čistenie kože, biela viac nebude bielou, aj na čiernej koži ostanú nepekné fľaky. O tom, ako zvieracie pazúriky neprospievajú koženému nábytku, majiteľom domácich miláčikov ani nemusíme hovoriť.  

Kožená obuv a kožené kabelky

Rovnako zodpovedne by sme mali pristupovať aj k údržbe kožených čižiem, topánok, kabeliek, opaskov a ďalších módnych doplnkov. Kožené doplnky vám môžu poslúžiť aj niekoľko sezón, a to vďaka tomu, že materiál živočíšneho pôvodu je hrubší a pevnejší, čo vplýva aj na jeho dlhšiu životnosť. Ak teda hľadáte prípravky, ktorými vyčistíte a ošetríte povrchy z kože a ekokože, odporúčame univerzálne prípravky určené na kožený nábytok, koženú obuv a doplnky.

starostlivosť o nábytok a čalúnenie

Ako vyčistiť kožené povrchy?

Základným pravidlom je čítať a dodržiavať odporúčania výrobcu. Výrobca koženého nábytku alebo koženej obuvi najlepšie pozná daný materiál, jeho vlastnosti a požiadavky na údržbu. Na ošetrenie nového nábytku alebo interiéru nového auta sa pripravte najskôr po 8 – 10 mesiacoch, ktoré sú potrebné na vyzretie materiálu. Dovtedy si vystačíte vlhkou handričkou.

Na prípravkoch nešetríte. Lacnejší čistiaci prostriedok vám síce ušetrí nejaké to euro, no na koženom povrchu môže napáchať nenapraviteľné škody. Mnohé lacnejšie prípravky kožu vysušujú, upchávajú póry, v dôsledku čoho koža prestáva dýchať. Ich používanie skracuje jej životnosť a po čase sa odzrkadlí aj na vzhľade sedacej súpravy a autosedačiek.

Ako správne používať prípravky Tenzi Leder?

Čistič Leder Clean sa dodáva ako hotový prípravok v praktickom rozprašovači Leder Clean GT 0.6L alebo ako koncentrovaný prostriedok „LEDER Clean koncentrat 0.6L, z ktorého si v pomere 1:10 s vodou pripravíte pracovný roztok. Každý čistiaci prostriedok je vhodné vyskúšať na bočnej alebo zadnej časti nábytku. Takto jednoducho si overíte, ako naň koža reaguje.

Po skúške odolnosti naneste Leder Clean na znečistený povrch. Pomocou kefy s jemnými vlasmi, špongie alebo handričky z mikrovlákna prostriedok rozotrite po celom povrchu. V prípade väčšieho znečistenia jemne vydrhnite.

Nechajte pôsobiť 15 – 10 minút. Ak si to znečistenie vyžaduje, opäť jemne vydrhnite. Nečistoty zotrite čistou handričkou z mikrovlákna vopred namočenou vo vode. Handričku priebežne oplachujte vo vlažnej asi 30 °C vode. Následne kožený povrch utrite do sucha.

Základná starostlivosť o kožu pozostáva z dvoch krokov: v prvom kožu vyčistíte, v druhom ju ošetríte prípravkom Leder Cream, ktorý je určený  na ochranu a udržanie jej dobrého vzhľadu. Impregnačný prípravok stačí naniesť na aplikátor a votrieť do kože. Nechajte prirodzene zaschnúť, približne 1 hodinu.

Prípravky Tenzi Leder nie sú určené na semiš, nubuk alebo olejom impregnovanú kožu. Na ošetrenie savých druhov kože a textilu odporúčame prípravok Tenzi Prot Nano GT s obsahom striebra, ktorý materiál impregnuje a dodá mu konzervačné vlastnosti.

Kožené povrchy by sa mali hĺbkovo čistiť a ošetrovať 2 razy do roka. Na udržiavanie jej elasticity a ochranu proti vysúšaniu a praskaniu odporúčame prípravok Leder Care GT, ktorý je dobré mať poruke a použiť vždy, keď si to váš kožený nábytok alebo interiér auta vyžaduje. 

Čistenie, dezinfekcia a starostlivosť o sprchové kúty a kúpeľňu

Sprchový kút je perfektné riešenie do malých kúpeľní. Prednosť mu dávajú aj tí, ktorí potrebujú zo seba zmyť pot a špinu z celého dňa a nechcú sa dlho kúpať. Máte chuť na horúci aróma kúpeľ? Bez šance! Na druhej strane, sprchový kút je oveľa efektnejší ako vaňa, dokáže krásne doladiť ostatné zariadenie a vybavenie kúpeľne. Ak sa však chceme v kúpeľni cítiť príjemne, nesmieme zanedbať jej údržbu. Nie vždy sa nám ale chce. Našťastie, dnes už existuje množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré nám uľahčujú upratovanie sociálneho zariadenia.

Tenzi kupelna

Čarovné kresby na skle

Boli by, ak by sme hovorili o zamrznutom okne v predvianočnom období. No stopy vodného kameňa na sklenených tabuliach sprchového kúta majú od umeleckého diela ďaleko. Vodný kameň je bežným javom v kúpeľniach, a nielen v domácnostiach s tvrdou vodou. Niektorí to šikovne maskujú zafarbením skla alebo rôznymi tapetami, vodný kameň tam však stále je. Okrem toho často na skle po sprchovaní ostávajú mydlové usadeniny, zvyšky sprchového gélu a šampónu.

Pre trvalú krásu sprchového kúta je najlepšia pravidelnosť. S pravidelnou údržbou vám pomôže čistiaci prípravok TENZI Sprchové kabínky. Čistič s kyselinou citrónovou môžete použiť na smaltované, akrylové a plastové prvky sprchovacích kabín a kúpeľňových zariadení. Najlepšie po každom sprchovaní. Stačí len nastriekať na povrch, jemne vydrhnúť handričkou či špongiou, opláchnuť a utrieť dosucha.

Čo sa leskne, to je čisté

Neplatí to v každej oblasti každodenného života, no v prípade údržby kúpeľne je to alfa a omega. Kúpeľňa a sociálne zariadenie dostáva poriadne zabrať. Nielen sprchový kút je potrebné mať v hľadáčiku, pravidelnú starostlivosť si zaslúžia aj umývadlá, WC misy, vane, armatúry, obkladačky a dlažba.

Čistiaci prípravok Tenzi TopEfekt Sanit s obsahom kyseliny citrónovej odvápňuje vodovodné batérie, obkladačky aj dlažbu. Je bezpečný pre keramiku, plast, smalt aj nehrdzavejúcu oceľ. Okrem vodného kameňa zbaví povrch baktérií, plesní, mastnoty, má aj dezinfekčné vlastnosti. Užívajte si žiarivo čistú kúpeľňu!

Ak použijete koncentrát Sanit Shine, predídete nadmernému usádzaniu nečistôt. Prípravok vytvorí na čistených povrchoch ochranný povlak, čo vám uľahčí ďalšie upratovanie sociálneho zariadenia.

Toaleta doma aj na kúpalisku

Pred čistením toalety je potrebné si uvedomiť, že väčšina moderných toaliet máva špeciálne povrchové úpravy. Ak použijete drastické či nevhodné čističe, môžete nechcene tento povrch narušiť. Prípravky z rady Tenzi sú rokmi vyskúšané, obsahujú novú formulu, ktoré je šetrná ku keramike aj porcelánu. Na pravidelnú údržbu sociálnych zariadení použite čistič SANIT Dez. WC gél odstraňuje nečistoty anorganického pôvodu ako napríklad minerálne usadeniny a mydlové škvrny, vodný kameň, škvrny od moču. Navyše má antiseptické vlastnosti.

Antibakteriálny WC gél Toalex zanechá vašu kúpeľňu a toaletu hygienicky čisté. Vhodný na vane, sprchové vaničky, WC misy, pisoáre aj umývadlá. Má bieliaci účinok, ktorý využijete aj pri čistení cementových a silikónových spojov.

Sociálne zariadenia s vysokou frekvenciou ľudí si vyžadujú skutočného profesionála. Na pravidelnú údržbu spŕch a toaliet na kúpaliskách, aquaparkoch, wellnes a fitness centrách, v supermarketoch a obchodných domoch použite WC – Sani. Účinne ním vyčistíte nielen vodný kameň a hrdzu, ale aj usadeniny mydla a škvrny od moču. Nepríjemný zápach? Veru, aj s ním si hravo poradí.

Dezinfekcia je rovnako dôležitá

Nie každý čistiaci prípravok je zároveň aj dezinfekčný. Ak chcete zabiť dve muchy jednou ranou, kúpte si u nás prípravok Tenzi Gran Clor 2006, ktorý čistí, dezinfikuje a pôsobí tiež ako bielidlo. Má baktericídny, fungicídny a virucídny účinok.

Na bleskovú dezinfekciu odporúčame Top DS1 GT alebo Top DS1.

Čistíme koberce a textilné čalúnenie ako profesionáli

Koberec má obývačku zútulniť. V detskej izbe vymedzuje priestor na hranie na dlážke. V spálni nás chráni pred kontaktom so studenou podlahou, keď sa rozospatí vykutreme z teplých perín. Ak koberec položíte na podlahu v chodbe, zmierni chlad, ktorý sa šíri od vchodových dverí. Koberce sú zároveň perfektnou dekoráciou. Koberce, rovnako ako aj iné textilné doplnky a čalúnenie, vyzerajú sviežo, čisto a efektne, keď sa o ne pravidelne staráme. Efektívne čistenie textílií si vyžaduje nielen vhodné prípravky, ale aj správne vybavenie a pracovné techniky. Prinášame zopár rád, ako si s tým poradiť na profesionálnej úrovni pomocou osvedčených prostriedkov TENZI.

Tepovanie calunenia

 1. Povysávajte

Čistenie kobercov a textilného čalúnene vždy začíname vysávaním. Takto odstránime povrchové nečistoty a uvoľnené nite. Potom vieme ľahšie odhadnúť, o aké znečistenie ide, jeho intenzitu a charakter zašpinenia.

 1. Žuvačka, lepidlo, plastelína

Pokračujeme odstránením bodového znečistenia. Ak sme natrafili na škvrny syntetického pôvodu, ako sú stopy dechtu, živice, žuvačky, lepidla, plastelíny alebo parafínu, použijeme sprej PUNKT Multi Cleaner 300 . Nastriekajte ho na znečistené miesto, chvíľu počkajte, kým prípravok zapôsobí, a potom vydrhnite kefkou. V prípade silného znečistenia postrek opakujte a drhnutie, kým sa škvrna úplne neodstráni.

 1. Káva, čaj, džús

Ďalším krokom je odstránenie viditeľných škvŕn organického pôvodu, napríklad od kávy, čaju, mlieka, džúsu alebo krvi. Na tento účel používame bezpečný prášok na báze aktívneho kyslíka TOP PLAM OXY. V prípade starých škvŕn nasypte prášok priamo na škvrnu. Povrch výdatne postriekajte vodou. Vodu aplikujte každých 15 – 20 minút po celý čas pôsobenia prípravku, čo je približne 1,5 až 2 hodiny. Nenechajte zaschnúť. Keď sú škvrny relatívne čerstvé, použijeme roztok 30 g na 100 ml vody, ktorým škvrnu pokropíme a následne vydrhneme.

 

 1. Odolné mastné znečistenie

V prípade, že sa na povrchu kobercov alebo čalúnenia nachádzajú škvrny od ropy, oleja alebo odolné mastné znečistenie, odporúčame použiť UNI CLEAN so silnými odmasťovacími vlastnosťami. Nastriekajte ním špinavé plochy, nechajte približne 5 až 15 minút pôsobiť a potom vydrhnite kefou.

 1. Prednástrek

Tepovací vysávač funguje perfektne na mierne znečistenie. Je to rýchle a účinné riešenie, navyše preniká hlboko do tkaniny. Lepší výsledok dosiahnete vtedy, ak použijete prípravok, ktorý odolnejšie nečistoty zmäkčí a uvoľní. Na túto činnosť, nazývanú prednástrek, odporúčame univerzálny prostriedok APC IN, ktorý je účinný a bezpečný na väčšinu povrchov. Špinu rozpustí a pripraví koberec na čistenie tepovacím vysávačom.

Tepovanie

 1. Tepovací vysávač

Koberce a tkaniny sa vyrábajú z rôznych textílií. Majú inú hustotu, štruktúru aj nasiakavosť, preto sa najviac oplatí použiť univerzálny prípravok, ktorý je šetrný k rôznym látkam. Na ručné aj strojové tepovanie je ideálny prípravok TENZI Textil.

Na tepovanie extrakčným strojom, príp. mokro-suchým vysávačom je vhodný aj špeciálny prípravok TEXTIL-EX. Jednou z jeho vlastností je nízka penivosť. Práca s týmto prípravkom si tak vyžaduje menej času, navyše spotrebujete oveľa menej vody pri záverečnom oplachovaní.

 1. Oplachovanie

Po dokončení všetkých čistiacich prác prichádza na rad opláchnutie čistou vodou a tepovacím vysávačom. Dôkladné a správne opláchnutie zaistí odstránenie nečistôt a zvyškov pracieho prostriedku z koberca. Preto oplachovanie opakujeme niekoľkokrát, pričom v prípade potreby vymieňame vodu. Vtedy sa vám určite hodí odpeňovač De-Foam, ktorý zabraňuje nadmernej tvorbe peny.

 1. Neutralizovanie zápachu

Po vyčistení koberec či textilné čalúnenie pekne vonia. Avšak v domácnostiach s domácimi zvieratami, malými deťmi či tam, kde sa fajčí v interiéri, do kobercov a textilných doplnkov nasiaknu rôzne pachy, ktoré nám často bránia naplno si užívať domácu pohodu. Na účinné a dlhodobé neutralizovanie nepríjemných pachov použite prípravok ODOR OFF NANO, ktorý stačí rovnomerne nastriekať na koberec po jeho opláchnutí a vysušení.

 1. Impregnácia kobercov

Po úplnom vyschnutí je možné textilné povrchy aj impregnovať. Poslúži na to prípravok TEXTIL PROT. Rovnomerne ho nastriekajte na látku a nechajte uschnúť, najlepšie v teple. Po tomto ošetrení voda prestane prenikať do štruktúry látky a zostane na povrchu, odkiaľ ju rýchlo a bezstarostne odsajete papierovým obrúskom alebo handrou.