Ako ošetrovať polymérové nátery

Ochranné nátery na aute sú najlepším spôsobom, ako sa postarať o vzhľad nášho auta. Je to zároveň najodolnejšie riešenie, aby autolak vyzeral, akoby ste s autom práve prišli z lakovne. Je hlboký, hladký a žiarivý. Ibaže natiahnutím ochrannej polymérovej vrstvy to nekončí. Mnohí motoristi si totiž myslia, že keď auto má keramický povlak alebo grafénový náter, všetko, čo musia riešiť, je plná nádrž a plánovanie víkendového výletu. Aj polymérové nátery potrebujú trochu pozornosti. Zisťovali sme u odborníkov, ako správne ošetrovať polymérové nátery.

Ako ošetrovať polymérové nátery Clanok

Polymérové nátery sa zvyčajne nanášajú na najzraniteľnejšie časti auta, ako sú autolak, nárzaníky, kľučky dverí a iné exponované časti. Pre maximálnu ochranu ich možno aplikovať na celý vonkajší povrch. Existujú dokonca produkty, ktoré sú bezpečné pri použití na sklá a svetlá. Napríklad TENZI Detailer Wet Vosk 600 ml ponúka super hydrofóbnu ochranu nielen laku, ale aj sklám.

Ošetrovať polymérové nátery by ste mali z jednoduchých dôvodov. Zabezpečíte dlhšiu trvanlivosť náteru, udržíte jeho účinnosť, zachováte lesklý a elegantný vzhľad vášho auto, a nakoniec, chránite svoju investíciu.

Po aplikovaní

Celá starostlivosť o polymérové nátery začína krátko po ich nanesení. Nátery potrebujú niekoľko dní na to, aby správne vytvrdli, preto práve prvé dni po aplikácií sú rozhodujúce. Čo radia odborníci? Auto s čerstvým polymérovým náterom by sa prvých sedem dní nemalo umývať ani voskovať. Je to preto, že vlhkosť medzi povrchom auta a ochrannou vrstvou sa stále vyparuje, kým vrstva celkom priľne k povrchu. Akýkoľvek neprimeraný zásah môže narušiť vytvrdzovanie polyméru. Aj keď je to takmer nemožné, najlepšie je prvých sedem dní na aute nejazdiť. Predídete tak riziku poškodenia náteru pred jeho správnym vytvrdením.

Pravidelné umývanie

Keramický alebo iný ochranný náter má niekoľko vynikajúcich schopností, no samočistenie medzi nimi nie je. Preto, aby ste ho zachovali v čo najlepšej kondícií, je nevyhnutné pravidelné umývanie vozidla. Tu však musíme upozorniť, aby ste sa vyhli agresívnym prípravkom, drsným špongiám a handričkám, jednoducho čomukoľvek, čo môže náter poškrabať alebo inak znehodnotiť.

Ak umývate auto vonku, umývanie si naplánujte, keď je pod mrakom. Neumývajte auto na priamom slnku, ani ihneď po odparkovaní, keď je ešte horúce. Slnečné lúče a horúci lak môžu spôsobiť rýchle odparovanie vody, čo vedie k tvorbe vodných škvŕn.

Na umývanie používajte vždy čistú rukavicu alebo handričku. Aj drobné zachytené nečistoty môžu ochrannú vrstvu na aute nenávratne poškrabať. Vždy umývajte od hora nadol, teda od najmenej znečisteného povrchu po najviac znečistené miesta.

Použite špeciálny prípravok na umývanie auta s polymérovým náterom. Radšej investujte do kvalitného produktu, ktorý dokáže znásobiť účinok polymérového náteru. Použite napríklad TENZI Detailer Quartz Šampón 770 ml, ktorý je špeciálne určený na umývanie vozidiel s keramickou ochrannou vrstvou. Rovnako účinná je aj bohatá pena pre ručné umývanie áut TENZI ProDetailing Foam WHITE.

Na záver vozidlo vždy dôkladne opláchnite. Ak sa chystáte použiť tlakový čistič, dodržte odstup od vozidla min. 1 m. Silný nekontrolovateľný tlak vody môže spôsobiť poškodenie polymérového náteru.

Povrch vozidla vysušte uterákom alebo mikrovláknovou handričkou. Nenechajte ho schnúť na vzduchu, môžu vzniknú vodné škvrny. Použite prípravok TENZI ProDetailer SLS 0.7 L, účinné mliečko, ktoré obnoví a rozžiari keramický lak a iné predtým nanesené ochranné vrstvy.

Vždy, keď na aute zbadáte vtáčí trus, hmyz alebo miazgu zo stromov, ihneď ich odstráňte. Obsahujú prírodné kyslé látky, ktoré môžu ochranné nátery poškodiť. Preto majte vždy poruke Tenzi Detailer Odstraňovač hmyzu 600 ml, ktorý bezpečne odstráni akékoľvek organické nečistoty.

Autoumyváreň – áno alebo nie?

Aj autá s polymérovými nátermi môžete umývať v autoumyvárni. Vyhnite sa však automatickej kefovej autoumyvárni. Využite bezdotykovú autoumyváreň, kde sa žiadne vybavenie nedostane do kontaktu s vaším vozidlom – pravdepodobnosť poškodenia je preto veľmi malá. Dôležitý je aj výber umývacích procesov. Držte sa ďalej od bezdotykových autoumyvárni, ktoré používajú veľké množstvo alkálií a agresívnych čistiacich prostriedkov. Lebo iba správnou technikou a správnymi čistiacimi prípravkami dokážete predĺžiť životnosť polymérového náteru na vašom vozidle.

man-removing-foam-from-car