Túto otázku bude o niekoľko týždňov riešiť každý motorista, ktorý prezúva auto podľa ročného obdobia. Zložiť zimné pneumatiky, nasadiť letné a tie zimné na niekoľko mesiacov uskladniť tak, aby nezaberali príliš veľa miesta. Vyzerá to jednoducho, no také jednoduché to zas nie je. Sady pneumatík, či už zimných alebo letných, predstavujú nemalú investíciu, preto by sme mali urobiť všetko pre to, aby sme predĺžili ich životnosť.
Zimné pneumatiky nám zvyčajne slúžia od októbra do marca, potom by sme ich mali uložiť na letný spánok. Viete ako na to? Poradíme vám, ako pneumatiky vyčistiť a ošetriť, kde ich skladovať a kde určite nie.
Čisté a suché
Pneumatiky pred uskladnením dôkladne vyčistite. Vystriekať ich vodou v autoumyvárni nestačí. Môžu sa javiť ako čisté, vy však zaostrite aj na nečistoty, ktoré voľným okom nevidieť. Nie je to len o hygiene a estetike, správnou starostlivosťou predĺžite ich životnosť.
Ľad, sneh, blato, soľ, brzdný prach a ďalšie cestné nečistoty môžu časom korodovať a pneumatiku znehodnotiť. Vystačíte si s obyčajným mydlom alebo saponátom a vodou. Použite kefu s jemnými štetinami.
Nezabudnite na disky. Použite napríklad čistič Krvavé kolesá, ktorý viavže na seba železité nečistoty a prach. Na ošetrenie a zakonzervovanie pneumatík odporúčame zas TENZI Detailer Tire & Rubber.
Pneumatiky aj ráfiky dôkladne opláchnite. Nechajte ich prirodzene vysušiť, nie však na priamom slnku, alebo ich vyutierajte. V tomto kroku sa oplatí byť dôslední. Aj malá vlhkosť môže spôsobiť problémy.
V exteriéri alebo v interiéri?
Ak je to možné, uskladnite pneumatiky vo vnútri. Vaše pneumatiky sa rýchlejšie opotrebujú, ak sú vystavené horúcemu alebo chladnému počasiu vonku. Ak na to nemáte priestory, minimálne zdvihnite pneumatiky zo zeme, poukladajte ich na podložku, čím minimalizujete styk s vlhkosťou. Odborníci odporúčajú gumy zabaliť. Vhodné sú špeciálne kryty na pneumatikami, vystačíte si však aj s odpadkovými vrecami.
Ideálne je, ak vašim gumám vyhradíte miesto niekde vo vnútri, v garáži, v pivnici alebo na povale. Chladné, suché a čisté prostredie ponúka najlepšie podmienky na to, aby sa zachovali vlastnosti pneumatík. Dbajte, aby na ne nedopadalo priame slnečné svetlo. Držte ich tiež bokom od tepelného zdroja či vodovodného potrubia.
Nepriateľom pneumatík sú tiež chemikálie a ozón. Skladujte ich preto ďalej od regálov s rôznymi rozpúšťadlami, mazivami a farbami, od nádob s palivom, ale aj od generátora, kompresora, kalových čerpadiel, pecí a pod.
Na diskoch alebo bez diskov
To, či odkladáte pneu na diskoch alebo bez diskov, určuje, ako by ste ich mali správne skladovať. Pneumatiky na diskoch naukladajte na seba (horizontálne). Raz za čas zmeňte ich poradie, aby nedošlo k deformáciám. Gumy s ráfikmi môžete tiež zavesiť. Vďaka diskom sú dostatočne pevné, aby držali svoj tvar. Investujte do stojana na pneumatiky, takto im zabezpečíte najlepšiu polohu.
Pneumatiky bez diskov akceptujú jedinú polohu: postavte ich vertikálne vedľa seba. Nezabudnite na pravidelné otáčanie, aby sa gumy dlhým státím na rovnakom mieste a v jednej pozícii nepoškodili.
Vaše pneumatiky v autoservise alebo u predajcu
Skladovanie pneumatík doma je často komplikované, pretože nie všade sa dajú vytvoriť optimálne podmienky. Navyše, nie každý má na to priestorovú kapacitu. Ak ste aj vy v situácii, že neviete, kam s nimi, zverte ich do rúk profesionálov. Mnohé autoservisy a autodielne ponúkajú túto službu, odložiť si ich môžete aj priamo u predajcu pneumatík.
Hoci sa každý z nás teší na jar a leto, s prezúvaním pneumatík sa veľmi neponáhľajte. Počasie na Slovensku je zradné, preto s letnými gumami počkajte, kým to nebude skutočne bezpečné.