Keramická ochrana laku pomocou Tenzi Quartz

Keramická ochrana je najmodernejšia forma starostlivosti o lak. Možno ste na ňu už počuli rôzne chvály, a možno kritiku tých, ktorí ju považujú za zbytočne predraženú kozmetickú procedúru. Kde je ale pravda? Čo je keramická ochrana a prečo vám ponúkame prípravky Tenzi Quartz?

nano protect

Keramická ochrana spredu aj zozadu

Existuje niekoľko typov ochrany auta. Keramická ochranná vrstva, kremenný alebo teflónový povlak, prípadne vosk. Všetky tieto ochrany sú určené na ošetrenie laku, jeho spevnenie a ochranu pred poškodením. Najlacnejšou formou je vosk, ktorý je však iba dočasný. Na druhej strane, najdrahšia je práve keramická ochrana. Prečo je tomu tak?

Keramická ochranná vrstva zvyčajne obsahuje oxid kremičitý, ktorý je neuveriteľne tvrdým sklovitým polymérom. Keramika lak oživí, zvýši jeho lesk, vytiahne tóny farby, navyše lak do istej miery chráni pred nečistotami a UV žiarením. Na rozdiel od ostatných ochranných vrstiev keramika sa naviaže na lak a pevne sa s ním spojí, vďaka čomu na povrchu vydrží aj niekoľko rokov. Vďaka svojej vysokej tvrdosti chráni lak pred škrabancami a odreninami od drobných kamienkov. Kvalitná keramická ochrana dokáže zabezpečiť vysokú úroveň protekcie pred chemickými látkami z dažďa, hmyzu a trusu. Avšak pri pravidelnej starostlivosti sa radšej vyvarujte agresívnym chemikáliám a používajte iba pH neutrálne prípravky.

Výsledkom je tiež zrkadlový efekt a super samočistiaci hydrofóbny povrch. Voda sa na karosérii nedrží, ale zráža sa do kvapiek, ktoré rýchlo stekajú na zem. Lak sa oveľa menej špiní. Keramická ochrana laku vydrží aj 5 rokov, potom je potrebné naniesť ju nanovo.

Prečo Tenzi Quartz?

Prípravky od celosvetovo uznávaného výrobcu vysoko kvalitnej autokozmetiky Tenzi obsahujú inovatívnu nano receptúru. Veľmi rýchlo sa zaradili medzi špičkové prípravky a hneď sa aj objavili v detailingových a prodetailingových štúdiách. Profesionálne nanokeramické povlaky dokážu uzavrieť mikropóry a drobné trhliny laku, na vrchnej strane laku tvoria tenkú, tvrdú a hladkú vrstvu. Poskytujú ochranu pred UV lúčmi, chemickou eróziou a leptaním, vtáčím trusom, miazgou stromov, kyslými dažďami či náletovou hrdzou. Vďaka nim získa vaše auto žiarivý lesk a hydrofóbnu ochranu.

Ako používať Tenzi Quartz?

Nanášanie prípravkov Tenzi Quartz si vyžaduje špeciálne podmienky – čistá a suchá miestnosť s teplotou vzduchu 18 – 25 °C, bez priameho slnečného žiarenia. Odporúčame zveriť nanášanie ochrany expertom.

Keramická Quartz ochrana pozostáva z troch krokov. Aby sme vôbec mohli začať, je potrebné dôkladne vyčistiť povrch auta. Na to je najlepšie použiť IPA Cleaner.DSC_0043

Nasleduje tenká vrstva prípravku Q7 Crystal. Pred otvorením fľaštičky prípravok poriadne pretrepte a počkajte cca 3 minúty, kým sa nanočastice zaktivujú. Pomocou aplikátora ho naneste na malú časť karosérie. Nechajte vytvrdnúť 3 – 5 minút. Sledujte, ako sa vrstva prípravku mení na drobné kvapôčky.

Prebytok keramickej ochrany odstráňte handričkou z mikrovlákna. Ďalšou čistou handričkou povrch auta vyleštite, kým nedosiahnete zrkadlový efekt. Handričku vymeňte za čistú vždy, keď je nasiaknutá prípravkom. Prípravok nesmie na laku zaschnúť. Ak vám aplikátor počas práce skĺzne na už ošetrený povrch, bez odkladu ho vyleštite nanovo. Takto ošetrite celý povrch auta. Potom by mali byť jednotlivé prvky tepelne vytvrdené pomocou infračerveného (IR) ohrievača pre keramicko-kremenné povlaky. Každý prvok sa zahrieva 20 až 30 minút zo vzdialenosti približne 1 m s teplotou ohrevu okolo 45 °C.  Pre dokonalý vzhľad odporúčame 3 vrstvy keramického povlaku Q7 Crystal. Medzi jednotlivými vrstvami dodržujte časový odstup 3 hodiny. Doba schnutia po nanesení poslednej vrstvy je cca 8 hodín. 

Superhydrofóbny povlak karosérii dodá prípravok Q10 Flexi. Jeho aplikácia je rovnaká ako v prípade Q7 Crystal, avšak doba vytvrdnutia je dlhšia, približne 10 minút. Po aplikácii použite aj infračervený ohrievač a počkajte 3 hodiny. Výrobca upozorňuje, aby ste 2 týždne po nanesení Quartz ochrany nepoužívali chemické prípravky.

Dokonalý vzhľad dosiahnete prípravkom SLS 0.7 L. Dodá laku extra kĺzavosť, čím sa minimalizuje riziko jeho poškodenia umývacou rukavicou alebo špongiou. Zároveň obohatí lak o hydrofóbne vlastnosti. Odporúčame ho použiť ako záverečnú bodku pri starostlivosti o auto. Táto posledná vrstva by mala byť oživovaná každých 6 mesiacov.

Keramická ochrana tiež potrebuje rozmaznávať. Preto po každých 7 – 10 umytiach vozidla s Quartz vrstvami použite ProDetailer RLS 0.7 L. Lak sa rozžiari už po prvom použití, zároveň tak oživíte hydrofóbne vlastnosti keramiky.

 
Zároveň do pozornosti dávame aj novinku najodolnejší a vodoodpudivý keramický povlak na autolak ProDetailing Diamond Drop ktorý zaistí niekoľkoročnú ochranu autolaku.