Keramický povlak – prečo stratil svoje hydrofóbne vlastnosti?

Keď sa na autolak nanesie keramický náter, zmenu vidieť na prvý pohľad. Auto sa krásne leskne, farba je sýta a hlboká, lak je hladký a bez škrabancov. S keramickým povlakom sa často spája aj water beading, teda zmena vody, dažďa či topiaceho sa snehu na drobné perličky. Pre mnohých sú práve tieto vodné perličky zárukou toho, že keramický náter stále funguje. Po niekoľkých mesiacoch zbadáte, že efekt water beading nefunguje, ako by mal. Je to vari dôvod na paniku? Stratila keramická úprava vášho vozidla hydrofóbne vlastnosti? Je potrebné keramický náter nahradiť novým?

Keramický povlak – prečo stratil stratil

Čo spôsobuje zrážanie vody?

Veľa produktov na umývanie a starostlivosť o autá, vrátane Tenzi prípravkov, pripisuje svojim výrobkom hydrofóbne vlastnosti. Práve hydrofóbnosť je zodpovedná za zrážanlivosť vody. Ako to funguje?

Hlavnou hrdinkou v tomto príbehu je voda. Voda je známa svojou priľnavosťou k povrchom a tiež svojou súdržnosťou. Molekuly vody sa spájajú jedna s druhou, hromadia sa na povrchu a držia sa tam doslova „zubami-nechtami“. Ak ju necháte zaschnúť, zanechá vám odkaz v podobe nepekných bielych vodných škvŕn. Aby sa voda prestala viazať, potrebujeme niečo, čo zmení povrchové napätie. V prípade starostlivosti o auto takto fungujú aj keramické nátery s hydrofóbnymi vlastnosťami. Ak použijete napríklad TENZI Q10 Flexi, zvýšite hydrofóbnosť, teda vodoodolnosť povrchu. Tým, že zmeníte jeho napätie, zmeníte aj správanie vody. Voda sa zráža do kvapiek, ktoré sa na povrch neprichytia, ale oveľa ľahšie z neho skĺznu.

Rovnaký magický efekt nastáva, ak použijete TENZI PROT NANO GT na impregnáciu textilných povrchov. Voda ľahko skĺzne z povrchu a nenasiakne do textílie. Jednoduchý spôsob, ako ošetriť čalúnenie auta, čalúnený nábytok a ďalšie textilné, semišové a kožené povrchy.

Vatter drops

Žiadny water beading – žiadny keramický náter

Omyl! Keramický povlak má okrem hydrofóbnosti niekoľko ďalších unikátnych vlastností. Predstavte si stavbu z kociek. Hydrofóbnosť je najvrchnejšia kocka, ktorú keď zložíte, zvyšok stavby ostáva neporušený. Ak teda keramický náter stratí niečo zo svojej vodoodpudivosti, prípadne celú, stále si zachováva napríklad odolnosť voči škrabancom, pružnosť, chemickú odolnosť a ochranu pred vplyvmi počasia.

To, že na karosérii ostala dostatočná vrstva keramického náteru, rozoznáte aj podľa lesku a farby. Ak lak má zrkadlový efekt a farba je sýta a žiarivá, môžete byť pokojní. Už toto je znak toho, že quartz ochrana stále funguje. Prejdite prstami po povrchu. Ak je hladký, bez škrabancov, s renováciou keramického náteru sa ponáhľať nemusíte.

Starostlivosť o keramickú ochranu

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že životnosť keramického povlaku je rôzna. Základný keramický povlak vydrží približne rok, kvalitnejšie keramické povlaky majú životnosť 3 roky, zatiaľ čo elitný keramický povlak môže vydržať až päť rokov. Ak svoje auto používate denne, nastavte sa na pravidelné umývanie a starostlivosť o ochranné vrstvy.

Aj životnosť keramického náteru sa dá predĺžiť. Stačia vám k tomu kvalitné prípravky. V prvom rade odporúčame začať správnym autošampónom. TENZI Quartz Šampón s kremíkovou ochranou stačí zmiešať s vodou v pomere 50-100 ml šampónu na 5 litrov čistej vody. Auto umývajte výlučne s mäkkou špongiou, ktorá nepoškriabe lak. Namočte ju do vody so šampónom a umyte povrch auta. Výhodou je, že šampón veľmi nepení, no predsa nezabúdajte na pravidelné oplachovanie v druhom vedre s čistou vodou. Nakoniec šampón spláchnite čistou vodou, karosériu utrite dosucha a vyleštite handričkou z mikrovlákna. Umývanie zakončite mokrým voskom. Tekutý vosk TENZI Wet Vosk sa aplikuje na mokrý povrch hneď po umytí. Zvyšuje hydrofóbne vlastnosti keramickej ochrany, a tým predlžuje jej životnosť.

Keramickú ochranu reaktivujete tiež použitím kondicionéra TENZI ProDetailer SLS. Prípravok v podobe jemného mliečka naneste na karosériu pomocou aplikátora, rozotrite a vyleštite. Ihneď uvidíte jeho účinok. Lak bude žiarivejší, vodoodpudivý s extra kĺzavosťou.

Podobne funguje aj Tenzi ProDetailer RLS, ktorý je určený priamo na ošetrenie keramického laku. Využíva najvyspelejšiu quartz nano technológiu. Dodáva sa v praktickom rozprašovači. Nastriekajte ho na čistý a suchý povrch a vyleštite handričkou z mikrovlákna.