Čo by mal mať každý dobrý detailer

Vložiť sa naplno do nejakého koníčka je náročné na čas aj financie. Autodetailing je precízny, detailný a vyžaduje si celého človeka. Autodetailing je o dôkladnom čistení a ošetrení auta, centimeter po centimetri, exteriér aj interiér, vaše vozidlo sa cíti ako v profesionálnom kozmetickom salóne.

Mnohí vodiči auto našampónujú, spláchnu, možno osušia. Povysávajú interiér a vymenia vôňu v autoosviežovači. Potom sú tu takí, ktorí svoje auto poriadne rozmaznávajú. Aj vy ste prepadli detailovaniu? Čo ako detailer potrebujete a ako správne ošetrovať exteriér auta?

Čo by mal mať každý dobrý detailer clanokv

Čo je autodetailing?

Autodetailing je obnova vzhľadu auta na profesionálnej úrovni. Ide o starostlivosť a údržbu interiéru a exteriéru, čistenie a ošetrenie autolaku, okien a svetiel, čalúnenia a ďalších estetických prvkov. Detailisti používajú špeciálne čistiace prípravky a techniky. Pracujú zväčša v autoumyvárňach, predajniach áut alebo detailingových štúdiách. Aj z vás môže byť detailer. Stačí chuť a čas.

Čo potrebuje každý dobrý detailer?

Profesionálny detailer by vám predložil dlhý zoznam rôznych pomôcok a čistiacich prípravkov, ktoré mu uľahčujú prácu. Ak s detailingom iba začínate, vystačíte si s nejakými základnými pomôckami:

  • 2 vedrá na umývanie (jedno vedro na čistiaci roztok, druhé s čistou vodou na oplachovanie špongie);
  • Umývaciu rukavicu alebo špongiu, aplikátor;
  • Detailingový uterák na sušenie;
  • Detailingový štetec;
  • Predumývač alebo aktívnu penu;
  • Čistič skiel a okien;
  • Odmasťovač laku;
  • Čistič diskov a ráfikov;
  • Oživovač plastov a gumy;
  • Oživovač interiéru a pod.

Určite odporúčame aj vysokotlakový čistič tzv. wapku. Pre základnú výbavu vám tieto produkty a príslušenstvo budú úplne stačiť. 

Čistenie a údržba auta do detailov

Autodetailing je komplexný súbor čistenia vozidla, ktorý zahŕňa niekoľko drobných činností. Dnes sa zameriame na autodetailing exteriéru. Prinášame jednoduchý návod, ako na to:

Kolesá

Vždy začnite kolesami. Kolesá sú najšpinavejšie. Ak by ste si ich nechali na neskôr, mohli by ste si zašpiniť už vyčistené časti. Budete potrebovať kvalitný čistič pneumatík (gumových prvkov) a čistič diskov. Pomôžte si detailingovým štetcom, aby ste sa dostali aj na ťažšie dostupné miesta.

Predumytie

Opláchnite auto vodou, najlepšie pod vysokým tlakom. Takto sa vám odkryjú všetky nečistoty, ktoré sa prilepili na povrch auta. Použite napríklad Tenzi Detailer Odstraňovač hmyzu, s ktorým ľahko vyčistíte hmyz a iné organické nečistoty.

Aktívna pena

Aktívna pena uvoľní ďalšie nečistoty, ktoré sa na aute zachytili. Odporúčame použiť vysokotlakový čistič, ktorým penu dostanete na všetky miesta. Najlepšie je pH neutrálna aktívna pena, ktorá je šetrná k ochranným vrstvám na vozidle, napr. TENZI Neutral MAGIC FOAM Clear.

Metóda 2 vedier

Je dôležité používať kvalitný autošampón, čím sa znižuje pravdepodobnosť akéhokoľvek poškodenia. Naplňte jedno vedro umývacím roztokom, druhé obyčajnou vodou. Naneste na vozidlo umývací roztok, umývajte po malých častiach zhora nadol. Pred nanesením čerstvého umývacieho roztoku opláchnite rukavicu vo vedre s vodou. 

Dekontaminácia

Týka sa odstránenia náletovej hrdze a dechtu z povrchu auta. Vždy používajte kvalitné prípravky, najlepšie v rozprašovači. Následne auto opäť opláchnite, alebo aspoň miesta, na ktoré ste použili rozpúšťadlo.

Sušenie

Povrch auta vysušte detailingovým uterákom, ktorý je šetrný k laku. Začnite vždy v hornej časti a pokračujte smerom nadol. Je dôležité pracovať rýchlo, a zároveň dôkladne, aby ste nezanechali žiadne šmuhy.

Leštenie a vosk

Na nanesenie kvalitného lesku použite jemný aplikátor určený špeciálne na to. Autolak zabezpečte voskom alebo sealantom, ktorý uzavrie póry a udrží auto čo najdlhšie čisté. Tiež mu vráti farbu a vyzdvihne lesk a dodá mu ochrannú vrstvu.

Plastové a gumené prvky, sklá

Vyleštite plastové lišty, nárazníky a ostatné plastové a gumené prvky. Nakoniec si nechajte sklá a zrkadlá.Nezabudnite na svetlomety.

Na záver

Pomocou detailingového uteráka alebo handričky z mikrovlákna zbavte povrch auta všetkých potenciálnych zvyškov, ktoré zostali po lesku alebo voskovaní, ako aj odtlačkov prstov, ktoré ste mohli zanechať pri údržbe vozidla. Tieto dokončovacie úpravy sú veľmi dôležité, najmä pre finálny výsledok, ktorý sa celou touto procedúrou snažíte dosiahnuť.