Ako odstrániť stopy po pneumatikách a gume?

Len málo vecí rozčuľuje majiteľov domov tak, ako stopy po pneumatikách na ich novej, peknej a čistej príjazdovej ceste, zámkovej dlažbe alebo betónovej podlahe v garáži. Nemusíte sa nejak zvlášť usilovať, stačí nechať auto zaparkované na rovnakom mieste dlhší čas. Je tiež bežné vidieť stopy po pneumatikách spôsobené brzdením pri vyšších rýchlostiach. Ale aj keď jazdíte pomaly a opatrne, stopy po pneumatikách sa môžu objaviť.

Napriek tomu, že ide o opakujúci sa problém, stopy po pneumatikách sa dajú celkom ľahko odstrániť. Ako na to?

Ako odstrániť stopy po pneumatikách a gume blog

Prečo pneumatiky zanechávajú čierne stopy?

Kým sa pustíme do odstraňovania znečistenia, povedzme si čo-to o tom, ako tieto stopy vznikajú.  Čierne stopy po pneumatikách sú spôsobené zahrievaním polymérnej zmesi v gumách. Preto vyhrievané pneumatiky zanechávajú viac stôp ako tie chladnejšie. 

Tento jav sa nazýva migrácia plastifikátorov. Polymérové zlúčeniny (zmäkčovadlá), ktoré sú obsiahnuté v gume, lepidle a plastu a sú zodpovedné za pružnosť materiálu a lepšiu trakciu, pri určitej teplote migrujú na povrch, s ktorým prichádzajú do kontaktu. Takže, keď sa pneumatiky zahrejú, zmäkčovadlo sa z pneumatiky vyplaví a tmel sa zafarbí.

Ako odstrániť stopy po pneumatikách?

Voda a kefa

Odstránenie stôp pneumatík vodou a štetinovou kefou je šetrné k životnému prostrediu a môže byť účinným prvým krokom pri čistení. Týmto spôsobom môžete minimalizovať použitie chemických čistiacich prostriedkov a zároveň predídete tomu, aby sa škodlivé látky dostali do pôdy alebo kanalizácie.

Saponát a voda

Ak obyčajná voda nefunguje, ďalším krokom je vyskúšať zmes saponátu a vody. Čistiace prostriedky na riad s miernymi odmasťovacími vlastnosťami môžu pomôcť odstrániť šmuhy z betónu a to bez toho, aby ste museli použiť agresívne chemikálie. Po nanesení roztoku na povrch ho vydrhnite štetinovou kefou a potom opláchnite vodou.

Odstraňovač škvŕn po pneumatikách

Ak ani jedno z vyššie uvedených riešení nepomôže odstrániť stopy po pneumatikách z vašej príjazdovej cesty alebo podlahy v garáži, môžete sa rozhodnúť pre profesionálny odmasťovač určený na odstraňovanie škvŕn z betónu a dlažobných kociek.  

Ak si vyberiete tento spôsob, postupujte podľa pokynov výrobcu a snažte sa vyhnúť splachovaniu čistiaceho prostriedku do pôdy alebo žľabov, ktoré odvádzajú vodu do vodných tokov.  

Viditeľné výsledky dosiahnete pomocou koncentrátu Tenzi Rubber Off, ktorý dokáže vyčistiť nielen stopy po pneumatikách, ale aj po priemyselnom lepidle, asfalte, parafíne a živici. Použiť ho môžete na podlahu z epoxidovej živice, betón, prírodný kameň, zámkovú dlažbu, kameninu, keramiku, parkety aj linoleum. Stačí si pripraviť roztok podľa návodu, naniesť ho na znečistené miesta a nechať pôsobiť. Znečistenie potom vydrhnete kefou alebo strojom, opláchnete čistou vodou a utriete dosucha alebo necháte prirodzene vyschnúť. 

Tlakový stroj

Môžete sa tiež pokúsiť odstrániť stopy pomocou tlakového umývacieho stroja. Tento spôsob si však vyžaduje maximálnu opatrnosť, prípadne to prenechajte odborníkom, pretože nesprávne tlakové umývanie môže spôsobiť značné škody a zanechať na vašej príjazdovej ceste nevzhľadné stopy. Myslite aj na to, že pri použití tlakového čističa na dlažobné kocky môže dôjsť k uvoľneniu škárovacieho piesku, ktorý bude potrebné doplniť.

Ako odstrániť stopy po pneumatikách a gume blog 2(1)

Toto nikdy nie...

Už viete, ako odstrániť stopy po pneumatikách z príjazdovej cesty, chodníka alebo z podlahy v garáži. Aby ste predišli škodám, ku ktorým môže dôjsť, ak použijete nesprávnu metódu, musíme si povedať niekoľko vecí, ktoré by ste určite nemali robiť.

Nepoužívajte drôtenú kefu – pevné kovové kefy môžu zanechať viditeľné stopy na akomkoľvek type kameňa, dlažby alebo betónového povrchu. Tieto škrabance môžu zhoršiť vzhľad vašej príjazdovej cesty.

Nepoužívajte bielidlo – bielidlo nie je šetrné k životnému prostrediu, najmä ak budete po vyčistení splachovať príjazdovú cestu, čo by mohlo zaniesť bielidlo do okolitej pôdy, podzemnej vody alebo dažďovej kanalizácie. Tiež nie je dobrý nápad používať bielidlo na farebný betón, pretože môže dôjsť k zmene farby.

Vyhnite sa agresívnym chemikáliám – čistiace prostriedky na betón, ktoré obsahujú agresívne chemikálie, pravdepodobne dokážu ľahko odstrániť škvrny a stopy, ale môžu tiež odfarbiť alebo poškodiť betónové a kamenné povrchy. 

Nenechávajte stopy po pneumatikách bez povšimnutia – aj keď nie je nemožné odstrániť staršie škvrny, je oveľa jednoduchšie odstrániť stopy, škrabance a iné zafarbenia hneď po ich vzniku.

Na záver

Stopám po pneumatikách sa nedá vyhnúť, no mali by ste im venovať pozornosť hneď, ako ich zbadáte. Odstránenie stôp po pneumatikách nie je náročná úloha, ak máte správne materiály a správne čistiace prostriedky na rôzne povrchy.

Pomôže tiež parkovanie auta na správnom mieste. Ak máte garáž alebo prístrešok pre auto, zaparkujte v ňom svoje vozidlo počas horúceho dňa, aby horúca vozovka nezohrievala vaše pneumatiky. Ak nemáte garáž, skúste v letných horúčavách zaparkovať na najchladnejšom a najtienistejšom mieste.