Chladené sklo, temperované sklo, tónované sklo: Ako správne čistiť rôzne typy skiel?

Zrkadlá a sklenené plochy sú doslova magnetmi na nečistoty, aj keď ich čistíte pravidelne. Navyše, napriek dôslednému čisteniu výsledok nemusí byť uspokojivý. Sklo nikdy nevyzerá úplne čisté, nech robíte, čo robíte, stále na ňom ostávajú šmuhy. A to by mohlo byť znamením, že je potrebné zvážiť používané prípravky, pomôcky aj techniku.  

Rôzne typy skla, ktoré nájdete na oknách, dverách sprchového kútu, konferenčnom stolíku, ako čelné sklo v aute, sklenené výplne dverí či zrkadlá, si vyžadujú rôzny prístup.

Chladené sklo, temperované sklo, tónované sklo Ako správne čistiť rôzne typy skiel Blog

Prispôsobte techniku čistenia typu skla

Možno ste sa doteraz pri čistení skla nezamýšľali nad tým, o aký typ skla ide a aké má požiadavky na údržbu. To by ste mali zmeniť. Neexistuje totiž univerzálna technika, ktorá je účinná a bezpečná pre všetky materiály. Poďme sa teda pozrieť na bežné typy skla a ako ich čistiť.

Chladené sklo

Chladené sklo je pomerne bežným typom skla a je viac ako pravdepodobné, že toto sklo máte vo svojich oknách. Sklo sa vytvára procesom pomalého ochladzovania skla, aby sa uvoľnilo vnútorné napätie po jeho vytvorení. Okno vyrobené z tohto typu skla sa pri rozbití rozbije na veľké kusy. Toto sklo je zvyčajne ploché a veľmi ľahko sa čistí.

Odporúčaná metóda je použiť vodu, saponát na riad, stierku a utierku z mikrovlákna. Ak sú na sklo prichytené drobné nečistoty, opatrne ich zoškrabte žiletkou. Na takéto sklo výborne funguje aj profesionálny čistič, ktorý dodá sklu hydrofóbne vlastnosti, napríklad TENZI Glass Quartz GT 1L.

Tepelne spevnené sklo 

Tepelne spevnené sklo TVG, nazývané tiež polokalené, má praktické využitie v stavebníctve. Vyznačuje sa väčšou mechanickou a tepelnou pevnosťou.  V prípade rozbitia sa toto sklo roztriešti na veľké kusy a preto musí byť používané s bezpečnostnou fóliou. Najčastejšie sa používa v dvoch vrstvách, ktoré sú vzájomne zlaminované bezpečnostnou fóliou. 

Tento typ skla toleruje rýchle zmeny teploty, no vidieť na ňom škvrny a šmuhy. Pri čistení tepelne spevneného skla postupujte podľa rovnakých techník ako pri čistení chladeného skla, avšak bez použitia žiletky. 

Tvrdené sklo

Tvrdené sklo môže byť až 5x pevnejšie ako chladené sklo. Často sa označuje ako bezpečnostné sklo, pretože keď sa rozbije, rozpadne sa na malé kúsky, ktoré zabránia vážnemu zraneniu.

Tvrdené sklo je jedným z najodolnejších typov skla na čistenie. Veľmi ľahko sa poškriabe, preto sa uistite, že používate kvalitný čistič a utierku z mikrovlákna. Používajte iba mierny tlak. 

Potiahnuté a tónované sklo

Od tónovaných okien cez nízkoemisné sklá (Low-E) až po sklá s reflexnými filmami, potiahnuté povrchy sú určené na zabránenie hromadeniu tepla vo vašej domácnosti alebo aute. Zvyčajne majú na povrchu nanesený film alebo povlak, ktorý zabraňuje ultrafialovým lúčom prehrievať váš domov.

Tieto okná sú pomerne drahé a dôrazne sa odporúča nepoužívať žiadne čističe okien, ktoré obsahujú čpavok. Je nevyhnutné, aby sa v čističi nenachádzal žiadny druh abrazívneho materiálu. Ideálnym spôsobom čistenia tohto okna je mydlová voda, prípadne čistič bez amoniaku a utierka z mikrovlákna.

Prochem.sk umývanie okien na aute V2

Autosklá

Čisté sklo na aute zvyšuje nielen pohodu vodiča a spolujazdcov, ale najmä bezpečnosť počas jazdy. Zvyčajne funguje umývanie v bezkontaktnej autoumyvárni, ak zvolíte správny program. Ibaže žiadna autoumyváreň vám neumyje okná z vnútornej strany. Tu prichádzate na rad vy.

Na čistenie vnútornej strany okien použite účinný a jemný čistič na sklá. Aby ste sa dostali do všetkých rohov a ťažko dostupných miest, pomôžete si stierku s dlhou rúčkou. Odporúčame aj prípravok TENZI Top Glass Premium GT, ktorý účinne bojuje so zahmlievaním. 

Zrkadlá

Ak chcete mať zrkadlo v kúpeľni či v chodbe bez šmúh, je potrebné nájsť čistiaci prostriedok, ktorý nezanecháva šmuhy. Na zaschnuté zvyšky pasty, očnej linky či maskary alebo laku na vlasy môžete použiť lieh, ktorý nanesiete na vatový tampón.

Vyskúšajte napríklad prípravok Tenzi HomePro Sklenené povrchy, ktorý čistí, leští a odmasťuje, pričom nezanecháva šmuhy a svetelné odlesky. Prípravok je v rozprašovači, stačí vám už iba jemná handrička z mikrovlákna. 

Na záver

Čistenie okien sa môže zdať jednoduché, no pri čistení je dôležité poznať rozdiel medzi typmi skiel. Poškriabanie skla je prakticky nemožné opraviť a môže to byť drahé.  

Čistenie okien je časovo náročné, preto je dobre mať poruke prípravok, ktorý vráti sklu čistotu a lesk. Aj správna technika pomôže. Všeobecná rada, ktorú by vám odporučila každá dobra gazdinka, je: neumývajte sklenené plochy, keď na ne svieti slnko. Takto ľahko predídete tvorbe šmúh.