Nitrilové rukavice pre maximálnu ochranu rúk: Spoznajte výhody ich používania

Rukavice z umelého latexu – aj takto by sme mohli definovať nitrilové rukavice, ktoré pri svojej práci bežne používajú mechanici a technici. Sú však vhodné pre každého, kto hľadá maximálnu ochranu rúk. Sú lepšie ako latex, vinyl a iné podobné materiály, pretože ponúkajú lepšiu ochranu, väčšie pohodlie a menšie riziko alergie. Čo je nitril a čím sú nitrilové rukavice také výnimočné?

Rukavice dizajn

Čo sú nitrilové rukavice?

Nitrilové rukavice sa dostali do popredia v deväťdesiatych rokoch minulého storočia ako alternatíva k latexu. Aj keď nie sú také elastické a flexibilné ako ich latexové náprotivky, jednorazové nitrilové rukavice sú výrazne pevnejšie a odolnejšie voči chemikáliám

Sú vyrobené zo syntetického kaučuku, nazývaného aj umelý latex. Je známy pod označením „nitril“. Tieto rukavice sú vhodné pre ľudí s alergiou na latex, pretože latex neobsahujú, čím minimalizujú riziko alergických reakcií.

Nitrilové rukavice sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a hrúbkach, čo umožňuje výber vhodnej varianty podľa konkrétnych potrieb. Ich využitie nie je obmedzené len na jedno prostredie. Sú ideálne pre použitie v nemocniciach, na staveniskách, v chemických laboratóriách a ďalších odvetviach, kde je potrebná ochrana rúk. Ich popularita v bežných supermarketoch môže súvisieť so zvýšeným povedomím o ich hypoalergénnej vlastnosti.

Jednorazové nitrilové rukavice majú niekoľko výhod, vďaka ktorým sú celkovo tou najlepšou voľbou. Tu je 6 hlavných dôvodov, prečo sú nitrilové rukavice lepšie ako latexové a vinylové.

Trvanlivosť a ochrana proti kontaminácii

Hoci nitril nie je taký flexibilný ako prírodný latex, je približne 3 až 5-krát odolnejší proti prepichnutiu, vďaka čomu môžete v prípade potreby nosiť rukavice dlhšie. Táto vlastnosť tiež chráni vaše ruky pred vystavením krvou prenášaným patogénom, vďaka čomu sú rukavice vynikajúcou voľbou v lekárskom a zdravotníckom prostredí.

Nitrilové chirurgické rukavice sú hrubé od 4 do 8 mm. Aj tu platí, čím je rukavica hrubšia, tým je odolnejšia proti roztrhnutiu a prepichnutiu. Tenšie rukavice zas poskytujú väčšiu flexibilitu a obratnosť. 

Silná bariéra a chemická odolnosť

Vďaka spôsobu, akým je nitril vyrobený, je podstatne odolnejší voči chemikáliám, olejom a kyselinám ako prírodný kaučuk. Vďaka tejto vynikajúcej chemickej odolnosti sa nitrilové rukavice vo veľkom používajú v priemyselných oblastiach, ako je automobilový priemysel, inštalatérske práce, sanitárne práce, lakovne, výrobný priemysel a ďalšie náročné odvetvia.

Hypoalergénne

Na rozdiel od latexových rukavíc, jednorazové nitrilové rukavice môžu používať všetci, a to bez obáv z alergií. Latex je známy tým, že spôsobuje alergické reakcie. Nitril je ideálnou alternatívou, ak ste alergickí na latex, alebo ak sa obávate alergickej reakcie u svojich klientov. Preto sú ideálne pre lekárov a zubárov, ale aj pre pracovníkov v kozmetických a kaderníckych salónoch, v tetovacom štúdiu a pod.

Nitril sa prispôsobí tvaru vašej ruky

Keď sú nitrilové rukavice ohrievané prirodzeným telesným teplom, dokážu sa prispôsobiť tvaru ruky, čo zvyšuje ich priľnavosť a zároveň hmatovú citlivosť nositeľa. Samotné nitrilové rukavice majú tiež nižší koeficient trenia, vďaka čomu sa ľahšie nasadzujú a skladajú z rúk.

Veľká odolnosť voči teplote a vode

Nitril má tiež vysoké vodoodolné vlastnosti, takže môžete v nich pracovať bez obáv, že sa rýchlo premočia a materiál sa oslabí. Nitril vydrží teplotný rozsah od −40 až 108 °C, vďaka čomu sú ideálne pre profesie, kde sa musíte dotýkať horúcich alebo naopak, príliš studených povrchov.

Rôzne dĺžky manžety pre rôzne činnosti

Nitrilové rukavice sú dostupné s rôznymi dĺžkami manžety, vďaka čomu sú vhodné pre rôzne činnosti.  Štandardné rukavice s krátkou manžetou sú vhodné na domáce a krátkodobé používanie. Ak ich plánujete mať na ruke dlhú dobu alebo ich budete používať v náročnom prostredí, voľte rukavice s manžetou dlhou 20 – 30 cm. Ochránia vás od končekov prstov až po predlaktia.

 Nitrilove VS Latexove rukavice

Nitril vs. Latex

Najväčšou výhodou latexu je pohodlie. Aj keď nitril od svojho uvedenia na trh prešiel dlhú cestu, latexové rukavice sú stále vo všeobecnosti pohodlnejšie ako nitrilové.

Nitril je však:

  • až trikrát odolnejší voči prepichnutiu ako latex;
  • bezpečnejší ako latex, pretože nespôsobuje alergie;
  • odolnejší voči chemikáliám.

Na záver

Bez ohľadu na to, v akom odvetví pracujete, alebo akú úlohu máte pred sebou, jednorazové nitrilové rukavice sú pre vás najlepšou voľbou, pretože ponúkajú množstvo skvelých vlastností. Sú hypoalergénne, odolné voči chemikáliám a kyselinám, sú pevné a odolné voči prepichnutiu a dokážu sa perfektne prispôsobiť tvaru vašej ruky.