Dekontaminácia laku v 7 krokoch

Po dôkladnom umytí a vyčistení vášho vozidla očakávate, že exteriér bude zbavený akýchkoľvek nečistôt. Aj keď sa to tak môže javiť na prvý pohľad – predsa sa krásne leskne a nie je na ňom ani jedna šmuha – keď po ňom prejdete prstami, môžete cítiť drsný povrch. S týmto problémom vám môže pomôcť dekontaminácia laku.

Dekontaminácia auta je niečo, čo by ste mali robiť v pravidelných intervaloch. Dôvodom je, že samotné umytie auta nebude stačiť na úplné odstránenie drobných nečistôt, ktoré preniknú do laku.

Dekontaminácia laku v 7 krokoch(1)

Čo je dekontaminácia laku?

Dekontaminácia laku je proces, pri ktorom sa z laku odstránia nečistoty, ktoré sa neodstránia bežným umytím. Z dlhodobého hľadiska sú nebezpečné najmä železité častice, ktoré môžu spôsobovať dokonca lokálnu koróziu. Lak je po dekontaminácii čistý na dotyk, krásne sa leskne a je pripravený na nanesenie ďalších ochranných vrstiev. Dekontaminácia laku zároveň prispieva k ich dlhšej výdrži.

S akými nečistotami si poradí správne prevedená dekontaminácia laku?

  • Cestné nečistoty: Náletové nečistoty, prach, blato a iné nečistoty z vozovky sa môžu prilepiť na povrch laku, vďaka čomu bude vaše auto vyzerať „špinavo“, aj keď práve vyjdete z autoumyvárne.
  • Decht a asfalt: Veľmi ľahko priľnú k náteru, avšak ich odstránenie bez náležitého ošetrenia je často časovo aj finančne náročné.
  • Priemyselný spad: Vzduchom prenášané častice uvoľnené priemyselnými procesmi, ako sú kovové úlomky, sa môžu usadzovať na laku auta, čo vedie k malým bodkám hrdze a drsnej štruktúre.
  • Brzdový prach: Drobné kovové čiastočky produkované brzdovými doštičkami sa môžu usadiť v laku. Spoznáte ich na prvý pohľad, vyzerajú ako malé hrdzavé bodky.
  • Miazga a živica: Ak sa miazga či živica zo stromov neodstráni z karosérie ihneď, veľmi rýchlo na povrchu auta zaschnú, čo môže spôsobiť leptanie farby.
  • Vtáčí trus: Vtáčí trus obsahuje kyseliny, ktoré sa môžu dostať do farby a spôsobiť poškodenie.
  • Zvyšky hmyzu: Je dôležité odstrániť zvyšky hmyzu čo najskôr, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia laku.

Ako na dekontamináciu laku?

Dekontaminácia laku zahŕňa použitie špecializovaných produktov a techník na bezpečné a efektívne odstránenie drobných častíc a nečistoty. 

1.       Predumytie auta

Skôr ako sa pustite do samotnej dekontaminácie, je potrebné, aby ste na ňu dôkladne pripravili povrch auta. Použite vysokotlakový čistič, aby ste auto zbavili hrubých nečistôt, ktoré by mohli spôsobiť poškriabanie laku. Nezabudnite na sklá a svetlá. Prúd čistej vody však zvyčajne nestačí. Použite prostriedky na umývanie skla, ktoré povrch odmastia a odstránia aj zvyšky špiny alebo mušiek. 

2.       Kontaktné umývanie

Keď je auto zbavené hrubých nečistôt, prichádza na rad ručné umývanie. Základom úspechu je použitie dvoch vedier. Do jedného napustite čistú vodu a do druhého vodu zmiešanú so autošampónom. Na umývanie použite rukavicu vyrobenú z mikrovlákna.

Namočte ju do vedra so šampónom, umyte malú časť karosérie a vyperte ju vo vedre s čistou vodou. Postupujte zhora nadol a namiesto krúživých pohybov uprednostnite rovné ťahy. Potom celú karosériu znovu opláchnite vodou z hadice alebo wapky.

3.       Nezabudnite karosériu vysušiť

Veľa majiteľov áut robí pri ručnom umývaní chybu v tom, že po opláchnutí nechá vodu vyschnúť na vzduchu. Pri takomto postupe sa však na laku objavia škvrny a zvyšky po zaschnutých kvapkách. Preto je potrebné po opláchnutí vysušiť karosériu handričkou z mikrovlákna, ktorá nasaje vlhkosť a odstráni aj zvyšky nečistôt, ktoré mohli na aute zostať. Ak chcete vozidlo vysušiť čo najšetrnejšie, handričku vždy len priložte a nechajte nasiaknuť vodou.

4.       Dekontaminácia kovových kontaminantov

Kontaminácia železom je jedným z najväčších problémov, keďže zvýšená úroveň premávky vedie k tomu, že sa pri brzdení uvoľňujú čiastočky železa, ktoré sa zachytávajú na karosérii automobilu. Na odstránenie si zvoľte profesionálny odstraňovač spádových splodín a aplikujte ho na celý povrch auta. Nechajte pôsobiť. 

Tieto špeciálne prípravky sú charakteristické tým, že po styku s kovovými časticami sa sfarbia dočervena. Hovorí sa tomu aj efekt „krvácania“. Potom auto dôkladne opláchnite vodou.

5.       Dekontaminácia nečistôt z oleja, dechtu a lepidla 

Po tom, ako z karosérie odstránite železité častice, použite odstraňovač na báze prírodných rozpúšťadiel TENZI Detailer Tar & Glue Remover , aby ste auto zbavili asfaltových i dechtových škvŕn a zvyškov lepidla.  

Pomocou rozprašovača nastriekajte na znečistené miesto a nechajte pôsobiť 30 – 60 sekúnd. Zotrite handričkou z mikrovlákna. Keď sa pozriete na handričku, mali by ste vidieť zvyšky týchto nečistôt. Vtedy viete, že boli účinne odstránené z vášho auta. 

6.       Clayovanie

Blíži sa koniec procesu detailovania auta. Produktu na báze ílu pomôže odstrániť všetky hlboko zapustené nečistoty, ktoré by ste inak mohli prehliadnuť. Použite abrazívnu hlinu Tenzi ProDetailing Clay Bar, na ktorú nastriekate prípravok Tenzi Clay Spray. Prípravok nastriekajte aj na miesto na karosérii auta, ktorú sa chystáte dekontaminovať. Z hliny vyformujte plochý kotúč a jemne ním pretrite povrch auta.

Ak je clay špinavý, preložte ho a pokračujte v čistení. Potom auto dôkladne opláchnite. Teraz máte istotu, že lak vášho auta je naozaj čistý, a to až do hĺbky. Clayovanie čelného skla môže dokonca zlepšiť viditeľnosť a zníži trenie stieračov. 

7.       Dokončenie

Napriek tomu, že ste z povrchu auta odstránili všetky škodlivé kontaminanty, odstránili ste aj všetky ochranné vrstvy, ktoré boli na lak aplikované pred dekontamináciou. Teraz by ste mali naniesť vosk, tmel alebo keramickú ochranu, aby vaše auto bolo nielen pekne čisté, ale aj chránené pred poveternostnými vplyvmi a ďalšími nástrahami. 

Chce to pravidelnosť

Dekontaminácia by sa mala robiť približne každých 3-6 mesiacov v závislosti od frekvencie a spôsobu použitia vozidla. Je dôležité, aby ste tento jednoduchý sedemkrokový proces uvedený vyššie urobili vždy pred aplikáciou vosku alebo sealantu. Predĺžite tým životnosť ochrannej vrstvy.