Profesionálne čistenie kobercov a textilného čalúnenia

Rýchle a efektívne čistenie textílií si vyžaduje nielen vhodné prípravky, ale aj vhodné vybavenie a pracovné techniky. Nižšie uvádzame, ako to urobiť profesionálne pomocou osvedčených prostriedkov TENZI.

 

Čistenie začíname vysávaním, ktoré pomôže odstrániť uvoľnené nečistoty a urobí správnu diagnostiku nečistôt. O akú intenzitu znečistenia ide aj presný charakter nečistôt, ktoré si vyžadujú ďalšiu prácu. Najskôr skontrolujeme, či na povrchu nie sú odolné škvrny syntetického pôvodu, ako sú stopy dechtu, živice, žuvačky, lepidla, plastelíny alebo parafínu. Na ich odstránenie používame sprej PUNKT. Produkt poriadne nastriekajte na znečistené miesto, chvíľu počkajte, kým prípravok zapôsobí a vydrhnite kefkou. V prípade silného znečistenia opakujte postrek a drhnutie, kým sa stopa úplne neodstráni.

Ďalším krokom je odstránenie viditeľných organických škvŕn, napríklad od kávy, čaju, mlieka, džúsu alebo krvi. Na tento účel používame bezpečný prášok na báze aktívneho kyslíka TOP PLAM OXYV prípade starých škvŕn nasypte prášok priamo na škvrnu a potom ju posypte vodou, nechajte pôsobiť niekoľko desiatok minút a počas tejto doby nenechajte zaschnúť. Keď sú škvrny relatívne čerstvé, použijeme roztok 30 g na 100 ml vody, ktorým škvrnu pokropíme a následne vydrhneme.

V prípade, že sa na povrchu kobercov alebo čalúnenia nachádzajú škvrny od ropy, oleja alebo mastnoty, odporúčame použiť UNI CLEAN so silnými odmasťovacími vlastnosťami. Nastriekajte ním nečistoty, nechajte približne 5 až 15 minút pôsobiť a potom vydrhnite kefou. Po týchto úpravách, ktorými sme prečistili vybrané miesta na plochách, prechádzame na hlavné umývanie. Krok odstraňovania škvŕn môžete preskočiť, pokiaľ na koberci neboli žiadne viditeľné škvrny.

Použitie umývacieho vysávača funguje dobre len na mierne znečistené povrchy, ktoré je potrebné len jemne prečistiť. K takýmto prípadom sa však odborná firma volá len zriedka. Preto môžeme po upozornení predpokladať potrebu vopred nastriekať celú plochu prípravkom, ktorý špinu riadne zmäkčí, rozpustí a pripraví ju na prevádzku vysávača. Na túto činnosť, nazývanú prednástrek, odporúčame univerzálny prostriedok APC IN, ktorý je účinný a bezpečný na väčšinu povrchov.

Vzhľadom na nasiakavosť každej látky, ako aj jej priestorovú štruktúru, ktorá umožňuje špine prenikať hlboko, je ďalším dôležitým krokom drhnutie. Na veľké plochy je najlepšie použiť jednokotúčový stroj s vhodným riešením TEXTILU .

Niekedy je možné túto fázu nahradiť alebo doplniť extrakčným praním (vysávač na umývanie) s použitím špeciálneho prípravku TEXTIL-EX. Jednou z jeho vlastností je nízka penivosť, ktorá šetrí vodu pri oplachovaní a skracuje čas práce.

Po dokončení všetkých čistiacich prác prichádza na rad opláchnutie čistou vodou a umývacím vysávačom. Dôkladné a správne opláchnutie zaistí odstránenie nečistôt a zvyškov pracieho prostriedku z celej časti látky. Preto oplachovanie opakujeme niekoľkokrát, pričom v prípade potreby vymieňame vodu. V prípade potreby  Prípravok DE FOAM poslúži na "uhasenie" peny v nádrži.

Koberec po opláchnutí a vysušení môžeme rovnomerne nastriekať prípravkom ODOR OFF NANO, ktorý účinne a dlhodobo neutralizuje nepríjemné pachy (napr. tabakový dym).

Po úplnom vyschnutí je možné vybrané textilné povrchy aj impregnovať. Tu sa používa TEXTIL PROT. Nastriekajte ho na povrch látky, aby bola prípravkom rovnomerne nasiaknutá a nechajte uschnúť, najlepšie v teple. Po tomto ošetrení voda prestane prenikať do štruktúry látky a zostane po celý čas na vonkajšej strane.