Ako vyčistiť koženú sedačku – starostlivosť o nábytok a čalúnenie

Kožená sedačka v obývačke vyzerá luxusne, kým... Aj keď sa prírodná koža radí medzi najpevnejšie a najtrvácnejšie materiály, ak sa jej nevenuje potrebná pravidelná starostlivosť, stráca svoju eleganciu a krásu. Každodenné používanie koženého nábytku sa prejavuje zmenou farby kože, jej štruktúry a pružnosti. To isté platí aj pre kožený interiér auta. Kožený nábytok a kožené povrchy vo vozidle si vyžadujú nielen základné čistenie, ale aj následnú ochranu.

man-cleaning-leather-car-seat-with-microfiber-cloth-car-dry-cleaning-concept

Slnečné lúče aj domáce zvieratá

Kožená sedačka sprevádza významné chvíle rodinného života. Spoločné filmové večery, rodinné porady, večierky s priateľmi či obyčajný, zato zaslúžený relax. Preto je kožený nábytok najviac vystavenú riziku poškodenia.

Ak je napríklad kožená sedačka alebo kožené kreslo umiestnené pri okne, vplýva na ne priame slnečné žiarenie. Tiež im neprospieva, ak stoja blízko tepelného zdroja, akým je napríklad radiátor alebo kozub. Pokiaľ ide o kožený interiér auta, tu sa pôsobeniu slnečných lúčov nevyhneme. V tomto prípade je pravidelná údržba kože extrémne dôležitá. A nezáleží na tom, či ide o pravú prírodnú kožu alebo o syntetickú kožu, známu aj ako ekokoža.

Za zmenu farby kože sú zas zodpovedné pot, rozliate nápoje, farba z rifľoviny, prach a ďalšie nečistoty, ktoré prenikajú hlboko do pórov. Máte doma malých umelcov? Ak fixky alebo farby nevyčistíte správnym kvalitným prípravkom na čistenie kože, biela viac nebude bielou, aj na čiernej koži ostanú nepekné fľaky. O tom, ako zvieracie pazúriky neprospievajú koženému nábytku, majiteľom domácich miláčikov ani nemusíme hovoriť.  

Kožená obuv a kožené kabelky

Rovnako zodpovedne by sme mali pristupovať aj k údržbe kožených čižiem, topánok, kabeliek, opaskov a ďalších módnych doplnkov. Kožené doplnky vám môžu poslúžiť aj niekoľko sezón, a to vďaka tomu, že materiál živočíšneho pôvodu je hrubší a pevnejší, čo vplýva aj na jeho dlhšiu životnosť. Ak teda hľadáte prípravky, ktorými vyčistíte a ošetríte povrchy z kože a ekokože, odporúčame univerzálne prípravky určené na kožený nábytok, koženú obuv a doplnky.

starostlivosť o nábytok a čalúnenie

Ako vyčistiť kožené povrchy?

Základným pravidlom je čítať a dodržiavať odporúčania výrobcu. Výrobca koženého nábytku alebo koženej obuvi najlepšie pozná daný materiál, jeho vlastnosti a požiadavky na údržbu. Na ošetrenie nového nábytku alebo interiéru nového auta sa pripravte najskôr po 8 – 10 mesiacoch, ktoré sú potrebné na vyzretie materiálu. Dovtedy si vystačíte vlhkou handričkou.

Na prípravkoch nešetríte. Lacnejší čistiaci prostriedok vám síce ušetrí nejaké to euro, no na koženom povrchu môže napáchať nenapraviteľné škody. Mnohé lacnejšie prípravky kožu vysušujú, upchávajú póry, v dôsledku čoho koža prestáva dýchať. Ich používanie skracuje jej životnosť a po čase sa odzrkadlí aj na vzhľade sedacej súpravy a autosedačiek.

Ako správne používať prípravky Tenzi Leder?

Čistič Leder Clean sa dodáva ako hotový prípravok v praktickom rozprašovači Leder Clean GT 0.6L alebo ako koncentrovaný prostriedok „LEDER Clean koncentrat 0.6L, z ktorého si v pomere 1:10 s vodou pripravíte pracovný roztok. Každý čistiaci prostriedok je vhodné vyskúšať na bočnej alebo zadnej časti nábytku. Takto jednoducho si overíte, ako naň koža reaguje.

Po skúške odolnosti naneste Leder Clean na znečistený povrch. Pomocou kefy s jemnými vlasmi, špongie alebo handričky z mikrovlákna prostriedok rozotrite po celom povrchu. V prípade väčšieho znečistenia jemne vydrhnite.

Nechajte pôsobiť 15 – 10 minút. Ak si to znečistenie vyžaduje, opäť jemne vydrhnite. Nečistoty zotrite čistou handričkou z mikrovlákna vopred namočenou vo vode. Handričku priebežne oplachujte vo vlažnej asi 30 °C vode. Následne kožený povrch utrite do sucha.

Základná starostlivosť o kožu pozostáva z dvoch krokov: v prvom kožu vyčistíte, v druhom ju ošetríte prípravkom Leder Cream, ktorý je určený  na ochranu a udržanie jej dobrého vzhľadu. Impregnačný prípravok stačí naniesť na aplikátor a votrieť do kože. Nechajte prirodzene zaschnúť, približne 1 hodinu.

Prípravky Tenzi Leder nie sú určené na semiš, nubuk alebo olejom impregnovanú kožu. Na ošetrenie savých druhov kože a textilu odporúčame prípravok Tenzi Prot Nano GT s obsahom striebra, ktorý materiál impregnuje a dodá mu konzervačné vlastnosti.

Kožené povrchy by sa mali hĺbkovo čistiť a ošetrovať 2 razy do roka. Na udržiavanie jej elasticity a ochranu proti vysúšaniu a praskaniu odporúčame prípravok Leder Care GT, ktorý je dobré mať poruke a použiť vždy, keď si to váš kožený nábytok alebo interiér auta vyžaduje.