Čistenie kúpeľne v 10 jednoduchých krokoch

Upratovanie kúpeľne je najmenej obľúbená zo všetkých domácich prác. Nepomáha tomu ani fakt, že kúpeľňa potrebuje naozaj pravidelné čistenie, aby bola príjemná a pohodlná, a zároveň hygienicky čistá. Dobrou správou je, že na čistenie kúpeľne nepotrebujete žiadne špeciálne nástroje ani vybavenie. Vystačíte si s niekoľkými handričkami, šikovnými čistiacimi prostriedkami a s našimi tipmi na rýchle a efektívne čistenie. 

Upratovanie kúpeľne je najmenej obľúbená zo všetkých domácich prác. Nepomáha tomu ani fakt, že kúpeľňa potrebuje naozaj pravidelné čistenie, aby bola príjemná a pohodlná, a zároveň hygienicky čist(1)

1.      Príprava na čistenie

Predtým, ako začnete upratovať kúpeľňu, je dôležité odstrániť všetok neporiadok, ktorý by vám mohol prekážať. Odstráňte z kúpeľne všetko, čo tam nepatrí. Odložte šampóny, gély, zubné pasty a všetko ostatné z umývadla, vane a ďalších povrchov. Vyhoďte prázdne nádobky a všetky odpadky. Použité uteráky a iné textílie vhoďte do koša na bielizeň.   

2.      Vyčistite odtoky

Tento krok môžete občas vynechať, ale ak vám počas sprchovania robí starosti pomaly odtekajúca voda a rovnaký problém máte aj vo vašom umývadle, oplatí sa odtoky vyčistiť. Najčastejšou príčinou ich upchatia je nahromadenie vlasov, mastnoty a mydlových nečistôt.  

Najskôr odstráňte z odtokov vlasy a ďalšie viditeľné nečistoty. Ak problém stále pretrváva, skúste použiť ocot a sódu bikarbónu. Keď tieto dve suroviny zmiešate, vznikne reakcia, ktorá môže uvoľniť nánosy. Pomôcť si môžete aj komerčným čistiacim prípravkom, napr. Tenzi Čistič potrubia, ktorý obsahuje účinný hydroxid sodný

3.      Vyčistite toaletu

Najskôr umyte vonkajší povrch toalety. Pomôžte si čistiacim prípravkom, ktorý zároveň dezinfikuje. Potom použite prostriedok na čistenie vnútra záchodovej misy. Nastriekajte ho po povrchu, vydrhnite kefou a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Kefu ponorte do vody a nechajte ju dezinfikovať po dobu pôsobenia prípravku. Pred spláchnutím misu opäť poriadne vydrhnite. Na ohyb v mise použiť kefu v tvare U alebo zubnú kefku.

4.      Vyčistite sprchu a vaňu

Nastriekajte čistiaci prostriedok na steny sprchy a sprchovú hlavicu, na obklad okolo vane a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Ak máte problémy s tvrdou vodou, použite účinný čistiaci prostriedok na odstránenie usadenín vápnika a hrdze. Vyčistite vaňu, sprchovú vaničku a dvere sprchového kúta. Osušte uterákom. Nezabudnite na sprchový záves nad vaňou, ktorý býva náchylný na pleseň. 

5.      Utrite prach

Rovnako ako v iných miestnostiach, aj v kúpeľni sa usádza prach. Na oprášenie vám postačí prachovka alebo prach utrite navlhčenou handričkou. Poutierajte skrinky a police, sušiaky uterákov, tienidlá svietidiel a pod. Pre väčší efekt nastriekajte na handričku alebo priamo na povrch dezinfekčný prostriedok.

6.      Vyleštite

Posvieťte si na kohútiky a zrkadlá. Môžete použiť handričku z mikrovlákna a čistú vodu, alebo si zadovážte univerzálny čistiaci prostriedok. Na čistenie skla a iných povrchov dobre funguje aj zmes octu a vody v pomere 50:50.

7.      Usporiadajte veci a predmety

Uložte veci v skrinkách a na poličke. Vymeňte použité kefky. Doplňte tekuté mydlo. Na držiaky zaveste čisté uteráky. Na udržanie poriadku si pomôžte dekoratívnymi košíkmi alebo boxami.

8.      Dezinfikujte tam, kde je to potrebné

Dezinfikovať by ste mali aj po vyčistení. Vezmite si dezinfekčný sprej alebo niekoľko utierok a použite ich na miesta, ktorých sa často dotýkate, alebo na obzvlášť znečistené miesta, ako sú kľučky skriniek, vodovodné batérie, kľučky dverí, záchodové sedadlo a pod.

9.      Vyčistite podlahu

Kým podlahu umyjete vodou, povysávajte ju alebo pozametajte. Potom si pripravte horúcu mydlovú vodu a podlahu vytrite. Aby na podlahe neostal klzký povlak z mydla, utrite ju ešte raz čistou vodou. Tento krok budete môcť preskočiť, ak použijete prípravok Tenzi TopEfekt Orange, ktorý nevyžaduje oplachovanie vodou. Nezabudnite na priestor okolo a za záchodovou misou, kde sa zvykne hromadiť prach a nečistoty.

10. Prevoňajte kúpeľňu

Niekedy stačí pridať prírodné materiály, ktoré dokážu navodiť príjemnú vôňu a zároveň blahodarne vplývajú na váš organizmus a psychiku. Vložte napríklad konáriky a šišky, ktoré ste nazbierali počas svojej prechádzky do misky, a pridajte drievko škorice.

Udržať čerstvú vôňu vo vašej kúpeľni vám pomôže aj citrusové ovocie. Prerežte pomaranč alebo citrón na polovice. Vyberte dužinu. Kôru do polovice naplňte soľou. Vložte ju do malej misky a položte na umývadlo alebo na policu. Soľ absorbuje rôzne pachy, zatiaľ čo pomarančová alebo citrónová kôra naplní kúpeľňu čerstvou citrusovou vôňou. Vonné vrecúška sú tiež perfektným riešením pre zachovanie vône vo vašej kúpeľni.