Ako na efektívne upratovanie kuchyne krok za krokom

Keď sa pustíte do upratovania kuchyne, chcete to urobiť správne. Ste pripravení zatočiť s každou špinou, na druhej strane by ste neradi touto nemilou aktivitou zabili viac času, ako je potrebné. A v neposlednom rade, keď už beháte s handričkami a špongiami, určite chcete, aby po vašom úsilí kuchyňa žiarili čistotou a pekne voňala. Viete, ako vyčistiť kuchyňu rýchlo a efektívne?

Ako na efektívne upratovanie kuchyne krok za krokom blog1

1.      Premyslite si to

Pred začatím upratovania si urobte rýchly prehľad toho, čo vás čaká. Rozdeľte si úlohy na menšie úseky, aby ste sa lepšie zorganizovali. Postupujte po jednotlivých oblastiach. Začnite napríklad s umývaním riadu, potom prejdite na čistenie kuchynskej linky, varnej dos

2.      Zbavte sa zbytočných vecí

Prejdite skrinky, zásuvky aj chladničku a zbavte sa všetkého, čo už nepotrebujete, je nefunkčné alebo po záruke. Popremýšľajte tiež o spôsobe, ako lepšie zorganizovať zostávajúce veci. Využite organizátori, koše, dózy a boxy a označte ich, aby ste mali lepší prehľad o tom, čo sa nachádza v každej skrinke a zásuvke. Tým uvoľníte miesto a kuchyňu udržíte lepšie zorganizovanú. 

3.      Majte poruke vhodné pomôcky a čistiace prípravky

V kuchyni sa stretnete s rôznymi povrchmi, ktoré sú menej či viac citlivé na používané prípravky a pomôcky. Preto používajte čistiace prostriedky, ktoré sú šetrné k povrchom, ale zároveň účinné voči mastnote a špinavému povrchu. Čo môžete potrebovať?

  • Handričky z mikrolvákna: Tieto extra jemné handričky sú skvelé na zbieranie prachu a čistenie povrchov bez použitia čistiacich prostriedkov. Sú šetrné k povrchom a efektívne odstraňujú nečistoty.
  • Špongie a kefky: Pre čistenie ťažko dostupných miest a odolnejších škvŕn sú nevyhnutné špongie a kefky. Vyberte si tie, ktoré sú vhodné pre vaše povrchy a účel.
  • Ochranné rukavice: Nasaďte si ich na ruky, ak máte citlivú pokožku alebo pracujete s čistiacimi prostriedkami obsahujúcimi chemikálie.
  • Bezpečné čistiace prostriedky pre špecifické povrchy: Ak máte v kuchyni rôzne povrchy z rôznych materiálov, ako sú nerezová oceľ, drevo alebo sklo, vyberte si čistiace prostriedky, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre tieto materiály.
  • Univerzálny čistič: Univerzálny čistič, ktorý je bezpečný na použitie na rôznych povrchoch, ako napr. plast, kov alebo drevo, vám ušetrí nielen peniaze, ale skráti aj čas upratovania, navyše nezaberá veľa miesta.
  • Rozprašovač s vodou: Použite rozprašovač na vodu na predumývanie povrchov pred aplikáciou čistiaceho prostriedku. To môže pomôcť rozpustiť zaschnutú špinu a zjednodušiť čistenie.
  • Domáce čistiace prostriedky: Komerčné čističe môžete nahradiť prípravkami, ktoré si vyrobíte z dostupných a účinných surovín, ako sú ocot, sóda bikarbóna, citrón a pod. Tu však treba mať na pamäti, že ocot môže poškodiť žulové pracovné dosky alebo prírodný kameň. 

4.      Pracujte zhora nadol

Keď upratujete police a skrinky, začnite s tými vrchnými a postupujte nadol. Tým sa vyhnete tomu, aby sa na už vyčistené povrchy opäť dostali nečistoty. 

5.      Vyčistite malé spotrebiče

Potom vyčistite malé spotrebiče. Odstráňte nečistoty z mikrovlnnej rúry, kávovaru, hriankovača alebo stojanového mixéra. Vyčistite ich zvonka aj zvnútra. Vysypte omrvinky z hriankovačov a v kávovare spustite cyklus samočistenia. 

6.      Vyčistite veľké spotrebiče

Možno nemáte čas na dôkladné a hĺbkové čistenie rúry či chladničky, vždy sa však oplatí vyčistiť viditeľné škvrny a utrieť spotrebiče zvonka. V prípade potreby vyleštite čistiacim prostriedkom na nehrdzavejúcu oceľ. 

7.      Nezabudnite na detaily

Venujte pozornosť aj drobným detailom, ako sú napríklad kohútiky, kľučky alebo vypínače. Tieto prvky patria medzi najviac používané v kuchyni. Odporúčame ich čistenie ukončiť použitím dezinfekčného prostriedku. Aj takéto detaily prispievajú k celkovému dojmu z čistej kuchyne.

8.      Vyčistite podlahu

Je čas poriadne pozametať alebo povysávať podlahu. Nezabudnite na miesta za chladničkou, pod skrinkami a pod.  Na umývanie podlahy používajte kvalitný mop z mikrovlákna s vhodným čistiacim prostriedkom pre typ vašej podlahy. Ak vám to váš rozpočet dovolí, investujte do parného mopu, ktorý zároveň podlahu dezinfikuje. Na vyčistenie škár v dlažbe, prípadne aj medzi obkladačkami, použite výkonný čistič Tenzi Škárovacie hmoty a škáry

9.      Zapojte do čistenia členov svojej rodiny

Ak upratujete s partnerom alebo s deťmi, rozdeľte si úlohy medzi sebou, aby ste boli efektívnejší a ušetrili čas. Ak máte malé deti, zverte im jednoduché úlohy, ako je utieranie pracovnej dosky alebo zametanie. Takto skončíte prácu skôr, zároveň je to spôsob, ako naučiť deti zodpovednosti za domáce práce. Takéto delenie úloh prispieva tiež k pocitu spolupatričnosti a tímovej práce vo vašej rodine.

10.  Udržiavajte poriadok

Po dokončení upratovania si stanovte jednoduché pravidlá, ako udržiavať poriadok v kuchyni každý deň. Drobné úkony počas týždňa vám ušetria čas pri ďalšom veľkom upratovaní, to zahŕňa napríklad utieranie povrchov, kontrolu a organizovanie zásob, pravidelné umývanie riadu, vysávanie a umývanie podlahy aspoň 2 razy do týždňa a pod.