Čistenie a ochrana náhrobných kameňov

Ako vyčistiť náhrobný kameň, nielen v období Dušičiek

 

view-graves-cemetery„Odpočívaj v pokoji.“ „S láskou spomíname.“ Alebo „Spomienka zostane navždy v našich srdciach“. Toto sú najčastejšie nápisy na náhrobných kameňoch. Cez náhrobné kamene vzdávame úctu svojim najbližším, ktorí, bohužiaľ, už nie sú medzi nami. Záleží nám na tom, aby náhrobný kameň bol čistý, bez nánosu špiny a machu, aby v dokonalom stave vydržal čo najdlhšie. Čisteniu náhrobných kameňov sa jednoducho nevyhneme a nemusí to byť iba v období Dušičiek.

Náhrobky sú každý deň i noc vystavené poveternostným podmienkam. Dážď, vietor, vysoké teploty. Pripočítajme k tomu mráz a sneh v zimnom období. Aj ten najdrahší náhrobný kameň napokon vplyvom počasia podľahne. V období Dušičiek sa zas cintoríny menia na prehliadku kytíc, vencov a svietnikov. Aj táto výzdoba vplýva na stav náhrobníka. Najmä vosk, ktorý zanecháva na pomníku mastné fľaky prenikajúce hlboko do kameňa. Tu sa neoplatí váhať a čakať. Odstráňte nečistoty hneď, iba tak predĺžite životnosť náhrobného kameňa.

Kedy čistiť náhrobný kameň, kedy nie

Hoci sme spomínali, že s údržbou náhrobných kameňov netreba otáľať, ani časté čistenie náhrobkom neprospieva. Každé čistenie predstavuje určitý zásah do štruktúry kameňa, či ide o mramor alebo o odolnejšiu menej nasiakavú žulu. Nech to robíte akokoľvek jemne a šetrne, vždy odstránite malé množstvo kameňa. Preto je na mieste zvážiť, či náhrobný kameň čistenie skutočne potrebuje.

Do čistenia sa nepúšťajte ani vtedy, keď už na pohľad vidíte, že náhrobok je uvoľnený alebo vychýlený. Takýto náhrobný kameň potrebuje opravu, zverte ho včas do rúk profesionálom, iba tak predídete riziku zranenia.

Pred každým čistením skontrolujte stav náhrobníka. Ak je prasknutý, odštiepený alebo sa vrstvy odlupujú, čistením môžete spôsobiť viac škody ako úžitku.

Čistá voda niekedy nestačí

Jedným z odporúčaných spôsobov čistenia náhrobných kameňov je čistá voda a špongia alebo kefa s mäkkými štetinami. Takto náhrobok zbavíte väčšiny nečistôt bez agresívneho zásahu do štruktúry kameňa. S odolnejšou špinou a mastnými fľakmi si však voda neporadí. Vtedy často siahneme po bežných čistiacich prostriedkoch, ktoré používame v domácnosti. A to je veľká chyba! Čističe s obsahom bielidla či kyseliny môžu kameň vážne poškodiť, zmeniť jeho zloženie, čo vedie k rýchlejšiemu zvetrávaniu, ovplyvniť aj jeho farbu.

Na druhej strane existujú prípravky, ktoré sú svojím zložením bezpečné k akémukoľvek kameňu. Spolu s odborníkmi sme pre vás vybrali neutrálny čistič a odmasťovač Tenzi UNI Clean GT a odstraňovač machov a lišajníkov Tenzi TopEfekt Moss GT.

Čo dokážu vyčistiť Tenzi UNI Clean GT a Tenzi TopEfekt Moss GT?zestaw-do-mycia-nagrobkow-tenzi

Na náhrobných kameňoch často vidíme nános pôdy a bahna, ktoré sa tam dostanú počas dažďa a silného vetra. Vytvárajú na povrchu tmavé škvrny, ktoré celkom prekryjú pôvodný vzhľad kameňa. Na náhrobníkoch sa tiež usádzajú nečistoty z ovzdušia, ako sú napr. prach, sadze, znečisťujúce látky z neďalekých výrobných podnikov alebo častice z výfukov vozidiel. Hmyz, vtáčí trus a iné znečistenie živočíšneho pôvodu, rastlinná šťava, peľ, živica zo stromov či bobule padajúce z kríkov. Vo všetkých týchto prípadoch stačí kameň postriekať prípravkom Tenzi UNI Clean GT, nechať pôsobiť 2-3 minúty, jemne vyčistiť kefkou s mäkkými štetinami a spláchnuť vodou. Je ideálny na pravidelné čistenie náhrobných kameňov.

Väčšina nečistôt, ktoré sa bežne usádzajú na náhrobných kameňoch, zadržiava vlhkosť, čo vedie k tvorbe plesní alebo rastu machov na povrchu náhrobkov. Zelené plochy na náhrobných kameňoch postriekajte prípravkom Tenzi TopEfekt Moss GT a nechajte ho pracovať. Výsledok uvidíte po 12 až 24 hodinách, kedy stačí povrch jemne prekefovať. Použitím tohto prípravku zároveň náhrobný kameň chránite a povrch zabezpečíte pred opätovnou tvorbou mikroorganizmov.

nahrobne kamene_smallCistenie nahrobnych kamenov_smallNahrobne kamenov 2nagrobki5

Pozrite si inštruktážne video, v ktorom uvidíte, že prípravky Tenzi UNI Clean GT a Tenzi TopEfekt Moss GT pri čistení náhrobných kameňov skutočne fungujú: