Čistenie v exteriéry

V najnovšom vydaní našeho magazínu "Čistenie v exteriéry" sa venujeme témam, ktoré pomáhajú majiteľom domov a správcom nehnuteľností udržiavať vonkajšie priestory v bezchybnom stave. Od hĺbkového čistenia dlažby a terás, cez efektívne metódy odstránenia machu a lišajníkov, po inovatívne riešenia pre umývanie okien a fasád – naše stránky sú plné inšpirujúcich článkov a návodov. V tejto edícii sa tiež zameriavame na ekologické prístupy, vrátane použitia biologicky rozložiteľných čistiacich prostriedkov a šetrných techník, ktoré chránia životné prostredie zároveň ako zvyšujú estetickú hodnotu vašich vonkajších priestorov. Nech už hľadáte rady pre sezónne upratovanie alebo chcete zistiť, ako predĺžiť životnosť vašich exteriérových povrchov, náš magazín je tu, aby vám poskytol potrebné informácie.

Fasády a strechy: čistenie, ochrana a impregnácia

Smog, počasie, kyslé dažde a atmosférické vplyvy sú hlavnou príčinou škôd na fasádach a strechách. Preventívne opatrenia a pravidelná údržba pomôžu vyhnúť sa tomuto problému.

Čistý exteriér nehnuteľnosti ovplyvňuje psychickú a fyzickú pohodu ľudí a pomáha vytvárať príjemnú atmosféru. Ale nielen z hľadiska estetiky je čistenie fasád a striech nevyhnutné. Prachové častice, ktoré sa hromadia na budovách, prichádzajú do kontaktu s hmlou alebo dažďom. Vznikajú zásady a kyseliny, ktoré postupne ničia stavebný materiál. Ak sa drobné problémy zanedbajú, môže to prerásť do väčších a potom na nevyhnutné opravy miniete pomerne veľa peňazí.

Fasády a strechy čistenie, ochrana a impregnácia clanok

Materiál má významné slovo

Predtým, ako sa pustite do samotného čistenia, mali by ste starostlivo skontrolovať exteriér budovy. Typ povrchu je dôležitý, pretože každý materiál vyžaduje iný prístup k čisteniu. Použitie nesprávneho tlaku alebo chemikálií môže poškodiť povrch.

Je potrebné zvážiť aj stav vonkajšej steny a strechy. Ak je fasáda stará alebo poškodená, použitie vysokého tlaku môže spôsobiť ďalšie škody. Je dôležité zvážiť, či sú potrebné opravy alebo rekonštrukcia pred čistením. V tomto prípade je ideálne konzultovať problém s odborníkom na rekonštrukciu fasád a striech alebo s odborníkom na čistenie exteriérov. Títo odborníci môžu poskytnúť odporúčania a navrhnúť vhodné postupy.

Čistenie exteriéru budovy pomocou tlakového čističa

Tlakové čističe sú efektívnym spôsobom, ako vrátiť nehnuteľnosti pôvodný vzhľad. Vysoký tlak vody má za následok, že aj tie najodolnejšie nečistoty sú odstránené s veľmi malou námahou a za krátky čas.

Ako správne používať tlakový čistič?

  1. Príprava povrchu: Predtým, ako začnete čistiť, odstráňte voľné predmety a rastliny z okolia, aby ste minimalizovali možné poškodenie. Zatvorte okná a dvere domu, aby sa zabránilo vniknutiu vody do interiéru.
  2. Nastavenie tlaku: Pre rôzne povrchy používajte rôzne tlakové nastavenia. Nižší tlak je zvyčajne vhodný pre jemné materiály, ako je drevo, zatiaľ čo vyšší tlak môže byť potrebný pre odstránenie tvrdších nečistôt na betóne.
  3. Vzdialenosť od povrchu: Držte tlakový čistič v bezpečnej vzdialenosti od fasády alebo iných povrchov, aby ste predišli poškodeniu. Postupujte pomaly a rovnomerne.
  4. Dodatočné čistiace prostriedky: Ak sa rozhodnete použiť čistiace prostriedky, uistite sa, že sú vhodné pre váš povrch a tlakový čistič. Pred použitím prečítajte návod a postupujte podľa pokynov.
  5. Čas na sušenie: Po čistení nechajte povrch aspoň niekoľko dní schnúť, najmä ak plánujete aplikovať nejaký náter alebo ochranný prostriedok.

Čistiace prostriedky na čistenie fasád a striech

Veľmi užitočnou funkciou tlakového čističa je, že mnohé čistiace úkony je možné vykonávať iba s použitím vody. V prípade potreby môžete zvýšiť čistiacu silu vody pridaním čistiaceho prostriedku. Vopred však skontrolujte, či je exteriér vášho domu citlivý na kyseliny. Na prírodný kameň a omietnuté fasády používajte iba neutrálne alebo alkalické čistiace prostriedky, napríklad TENZI APC OUT.

Na ochranu životného prostredia používajte biologicky odbúrateľné čistiace prostriedky. Mnohé profesionálne čistiace prostriedky spoľahlivo odstraňujú tvrdé usadeniny, mach a lišajníky, nahromadené výfukové emisie, špinu a prach.

Čistenie lokálnych znečistení

Horúca voda, kefa a jemné mydlo alebo prostriedok na umývanie riadu sú všetko, čo potrebujete na odstránenie malých povrchov a ľahkého znečistenia. Poslúži vám napríklad čistiaci prostriedok TENZI TopEfekt® Moss GT, ktorý je účinný na machy a lišajníky a je možné ho nanášať aj ručne pomocou rozprašovača.

Fasády a strechy čistenie, ochrana a impregnácia clanok2 

Impregnácia fasád a striech

Impregnácia exteriéru budov je jedným z najčastejšie sa vykonávajúcich opatrení pri obnove a renovácii budov. Vonkajší priestor budovy je bez ochrany vystavený poveternostným vplyvom, ako napr. dážď, slnko, vietor, mráz a pod. Impregnáciou fasády a striech sa ochráni podklad pred prenikajúcou vlhkosťou prostredníctvom hydrofóbnych alebo silne vodoodpudivých látok 

Existujú rôzne typy impregnácií pre rôzne materiály, vrátane tehál, prírodného kameňa, betónu a ďalších. Je dôležité vybrať správny typ impregnácie pre konkrétny povrch. Na organickej báze je napríklad prípravok DT PROFI Čistá Fasáda Profi. Pred aplikáciou impregnácie je dôležité dôkladne očistiť fasádu od nečistôt a škvŕn, aby sa zabezpečilo úplné pripojenie ochranného náteru k povrchu. 

Impregnácia nielenže chráni povrch, ale aj predchádza vzniku plesní a ďalším problémom spojeným s vlhkosťou. Týmto spôsobom pomáha udržiavať fasádu čistú a esteticky príjemnú.

Aj keď impregnácia poskytuje dlhodobú ochranu, je dôležité pravidelne skontrolovať stav fasády a v prípade potreby impregnáciu znovu aplikovať. Pravidelná údržba je kľúčová pre udržanie optimálneho stavu exteriéru budovy.

Chladené sklo, temperované sklo, tónované sklo: Ako správne čistiť rôzne typy skiel?

Zrkadlá a sklenené plochy sú doslova magnetmi na nečistoty, aj keď ich čistíte pravidelne. Navyše, napriek dôslednému čisteniu výsledok nemusí byť uspokojivý. Sklo nikdy nevyzerá úplne čisté, nech robíte, čo robíte, stále na ňom ostávajú šmuhy. A to by mohlo byť znamením, že je potrebné zvážiť používané prípravky, pomôcky aj techniku.  

Rôzne typy skla, ktoré nájdete na oknách, dverách sprchového kútu, konferenčnom stolíku, ako čelné sklo v aute, sklenené výplne dverí či zrkadlá, si vyžadujú rôzny prístup.

Chladené sklo, temperované sklo, tónované sklo Ako správne čistiť rôzne typy skiel Blog

Prispôsobte techniku čistenia typu skla

Možno ste sa doteraz pri čistení skla nezamýšľali nad tým, o aký typ skla ide a aké má požiadavky na údržbu. To by ste mali zmeniť. Neexistuje totiž univerzálna technika, ktorá je účinná a bezpečná pre všetky materiály. Poďme sa teda pozrieť na bežné typy skla a ako ich čistiť.

Chladené sklo

Chladené sklo je pomerne bežným typom skla a je viac ako pravdepodobné, že toto sklo máte vo svojich oknách. Sklo sa vytvára procesom pomalého ochladzovania skla, aby sa uvoľnilo vnútorné napätie po jeho vytvorení. Okno vyrobené z tohto typu skla sa pri rozbití rozbije na veľké kusy. Toto sklo je zvyčajne ploché a veľmi ľahko sa čistí.

Odporúčaná metóda je použiť vodu, saponát na riad, stierku a utierku z mikrovlákna. Ak sú na sklo prichytené drobné nečistoty, opatrne ich zoškrabte žiletkou. Na takéto sklo výborne funguje aj profesionálny čistič, ktorý dodá sklu hydrofóbne vlastnosti, napríklad TENZI Glass Quartz GT 1L.

Tepelne spevnené sklo 

Tepelne spevnené sklo TVG, nazývané tiež polokalené, má praktické využitie v stavebníctve. Vyznačuje sa väčšou mechanickou a tepelnou pevnosťou.  V prípade rozbitia sa toto sklo roztriešti na veľké kusy a preto musí byť používané s bezpečnostnou fóliou. Najčastejšie sa používa v dvoch vrstvách, ktoré sú vzájomne zlaminované bezpečnostnou fóliou. 

Tento typ skla toleruje rýchle zmeny teploty, no vidieť na ňom škvrny a šmuhy. Pri čistení tepelne spevneného skla postupujte podľa rovnakých techník ako pri čistení chladeného skla, avšak bez použitia žiletky. 

Tvrdené sklo

Tvrdené sklo môže byť až 5x pevnejšie ako chladené sklo. Často sa označuje ako bezpečnostné sklo, pretože keď sa rozbije, rozpadne sa na malé kúsky, ktoré zabránia vážnemu zraneniu.

Tvrdené sklo je jedným z najodolnejších typov skla na čistenie. Veľmi ľahko sa poškriabe, preto sa uistite, že používate kvalitný čistič a utierku z mikrovlákna. Používajte iba mierny tlak. 

Potiahnuté a tónované sklo

Od tónovaných okien cez nízkoemisné sklá (Low-E) až po sklá s reflexnými filmami, potiahnuté povrchy sú určené na zabránenie hromadeniu tepla vo vašej domácnosti alebo aute. Zvyčajne majú na povrchu nanesený film alebo povlak, ktorý zabraňuje ultrafialovým lúčom prehrievať váš domov.

Tieto okná sú pomerne drahé a dôrazne sa odporúča nepoužívať žiadne čističe okien, ktoré obsahujú čpavok. Je nevyhnutné, aby sa v čističi nenachádzal žiadny druh abrazívneho materiálu. Ideálnym spôsobom čistenia tohto okna je mydlová voda, prípadne čistič bez amoniaku a utierka z mikrovlákna.

Prochem.sk umývanie okien na aute V2

Autosklá

Čisté sklo na aute zvyšuje nielen pohodu vodiča a spolujazdcov, ale najmä bezpečnosť počas jazdy. Zvyčajne funguje umývanie v bezkontaktnej autoumyvárni, ak zvolíte správny program. Ibaže žiadna autoumyváreň vám neumyje okná z vnútornej strany. Tu prichádzate na rad vy.

Na čistenie vnútornej strany okien použite účinný a jemný čistič na sklá. Aby ste sa dostali do všetkých rohov a ťažko dostupných miest, pomôžete si stierku s dlhou rúčkou. Odporúčame aj prípravok TENZI Top Glass Premium GT, ktorý účinne bojuje so zahmlievaním. 

Zrkadlá

Ak chcete mať zrkadlo v kúpeľni či v chodbe bez šmúh, je potrebné nájsť čistiaci prostriedok, ktorý nezanecháva šmuhy. Na zaschnuté zvyšky pasty, očnej linky či maskary alebo laku na vlasy môžete použiť lieh, ktorý nanesiete na vatový tampón.

Vyskúšajte napríklad prípravok Tenzi HomePro Sklenené povrchy, ktorý čistí, leští a odmasťuje, pričom nezanecháva šmuhy a svetelné odlesky. Prípravok je v rozprašovači, stačí vám už iba jemná handrička z mikrovlákna. 

Na záver

Čistenie okien sa môže zdať jednoduché, no pri čistení je dôležité poznať rozdiel medzi typmi skiel. Poškriabanie skla je prakticky nemožné opraviť a môže to byť drahé.  

Čistenie okien je časovo náročné, preto je dobre mať poruke prípravok, ktorý vráti sklu čistotu a lesk. Aj správna technika pomôže. Všeobecná rada, ktorú by vám odporučila každá dobra gazdinka, je: neumývajte sklenené plochy, keď na ne svieti slnko. Takto ľahko predídete tvorbe šmúh.

Ako odstrániť stopy po pneumatikách a gume?

Len málo vecí rozčuľuje majiteľov domov tak, ako stopy po pneumatikách na ich novej, peknej a čistej príjazdovej ceste, zámkovej dlažbe alebo betónovej podlahe v garáži. Nemusíte sa nejak zvlášť usilovať, stačí nechať auto zaparkované na rovnakom mieste dlhší čas. Je tiež bežné vidieť stopy po pneumatikách spôsobené brzdením pri vyšších rýchlostiach. Ale aj keď jazdíte pomaly a opatrne, stopy po pneumatikách sa môžu objaviť.

Napriek tomu, že ide o opakujúci sa problém, stopy po pneumatikách sa dajú celkom ľahko odstrániť. Ako na to?

Ako odstrániť stopy po pneumatikách a gume blog

Prečo pneumatiky zanechávajú čierne stopy?

Kým sa pustíme do odstraňovania znečistenia, povedzme si čo-to o tom, ako tieto stopy vznikajú.  Čierne stopy po pneumatikách sú spôsobené zahrievaním polymérnej zmesi v gumách. Preto vyhrievané pneumatiky zanechávajú viac stôp ako tie chladnejšie. 

Tento jav sa nazýva migrácia plastifikátorov. Polymérové zlúčeniny (zmäkčovadlá), ktoré sú obsiahnuté v gume, lepidle a plastu a sú zodpovedné za pružnosť materiálu a lepšiu trakciu, pri určitej teplote migrujú na povrch, s ktorým prichádzajú do kontaktu. Takže, keď sa pneumatiky zahrejú, zmäkčovadlo sa z pneumatiky vyplaví a tmel sa zafarbí.

Ako odstrániť stopy po pneumatikách?

Voda a kefa

Odstránenie stôp pneumatík vodou a štetinovou kefou je šetrné k životnému prostrediu a môže byť účinným prvým krokom pri čistení. Týmto spôsobom môžete minimalizovať použitie chemických čistiacich prostriedkov a zároveň predídete tomu, aby sa škodlivé látky dostali do pôdy alebo kanalizácie.

Saponát a voda

Ak obyčajná voda nefunguje, ďalším krokom je vyskúšať zmes saponátu a vody. Čistiace prostriedky na riad s miernymi odmasťovacími vlastnosťami môžu pomôcť odstrániť šmuhy z betónu a to bez toho, aby ste museli použiť agresívne chemikálie. Po nanesení roztoku na povrch ho vydrhnite štetinovou kefou a potom opláchnite vodou.

Odstraňovač škvŕn po pneumatikách

Ak ani jedno z vyššie uvedených riešení nepomôže odstrániť stopy po pneumatikách z vašej príjazdovej cesty alebo podlahy v garáži, môžete sa rozhodnúť pre profesionálny odmasťovač určený na odstraňovanie škvŕn z betónu a dlažobných kociek.  

Ak si vyberiete tento spôsob, postupujte podľa pokynov výrobcu a snažte sa vyhnúť splachovaniu čistiaceho prostriedku do pôdy alebo žľabov, ktoré odvádzajú vodu do vodných tokov.  

Viditeľné výsledky dosiahnete pomocou koncentrátu Tenzi Rubber Off, ktorý dokáže vyčistiť nielen stopy po pneumatikách, ale aj po priemyselnom lepidle, asfalte, parafíne a živici. Použiť ho môžete na podlahu z epoxidovej živice, betón, prírodný kameň, zámkovú dlažbu, kameninu, keramiku, parkety aj linoleum. Stačí si pripraviť roztok podľa návodu, naniesť ho na znečistené miesta a nechať pôsobiť. Znečistenie potom vydrhnete kefou alebo strojom, opláchnete čistou vodou a utriete dosucha alebo necháte prirodzene vyschnúť. 

Tlakový stroj

Môžete sa tiež pokúsiť odstrániť stopy pomocou tlakového umývacieho stroja. Tento spôsob si však vyžaduje maximálnu opatrnosť, prípadne to prenechajte odborníkom, pretože nesprávne tlakové umývanie môže spôsobiť značné škody a zanechať na vašej príjazdovej ceste nevzhľadné stopy. Myslite aj na to, že pri použití tlakového čističa na dlažobné kocky môže dôjsť k uvoľneniu škárovacieho piesku, ktorý bude potrebné doplniť.

Ako odstrániť stopy po pneumatikách a gume blog 2(1)

Toto nikdy nie...

Už viete, ako odstrániť stopy po pneumatikách z príjazdovej cesty, chodníka alebo z podlahy v garáži. Aby ste predišli škodám, ku ktorým môže dôjsť, ak použijete nesprávnu metódu, musíme si povedať niekoľko vecí, ktoré by ste určite nemali robiť.

Nepoužívajte drôtenú kefu – pevné kovové kefy môžu zanechať viditeľné stopy na akomkoľvek type kameňa, dlažby alebo betónového povrchu. Tieto škrabance môžu zhoršiť vzhľad vašej príjazdovej cesty.

Nepoužívajte bielidlo – bielidlo nie je šetrné k životnému prostrediu, najmä ak budete po vyčistení splachovať príjazdovú cestu, čo by mohlo zaniesť bielidlo do okolitej pôdy, podzemnej vody alebo dažďovej kanalizácie. Tiež nie je dobrý nápad používať bielidlo na farebný betón, pretože môže dôjsť k zmene farby.

Vyhnite sa agresívnym chemikáliám – čistiace prostriedky na betón, ktoré obsahujú agresívne chemikálie, pravdepodobne dokážu ľahko odstrániť škvrny a stopy, ale môžu tiež odfarbiť alebo poškodiť betónové a kamenné povrchy. 

Nenechávajte stopy po pneumatikách bez povšimnutia – aj keď nie je nemožné odstrániť staršie škvrny, je oveľa jednoduchšie odstrániť stopy, škrabance a iné zafarbenia hneď po ich vzniku.

Na záver

Stopám po pneumatikách sa nedá vyhnúť, no mali by ste im venovať pozornosť hneď, ako ich zbadáte. Odstránenie stôp po pneumatikách nie je náročná úloha, ak máte správne materiály a správne čistiace prostriedky na rôzne povrchy.

Pomôže tiež parkovanie auta na správnom mieste. Ak máte garáž alebo prístrešok pre auto, zaparkujte v ňom svoje vozidlo počas horúceho dňa, aby horúca vozovka nezohrievala vaše pneumatiky. Ak nemáte garáž, skúste v letných horúčavách zaparkovať na najchladnejšom a najtienistejšom mieste.

Nitrilové rukavice pre maximálnu ochranu rúk: Spoznajte výhody ich používania

 Rukavice z umelého latexu – aj takto by sme mohli definovať nitrilové rukavice, ktoré pri svojej práci bežne používajú mechanici a technici. Sú však vhodné pre každého, kto hľadá maximálnu ochranu rúk. Sú lepšie ako latex, vinyl a iné podobné materiály, pretože ponúkajú lepšiu ochranu, väčšie pohodlie a menšie riziko alergie. Čo je nitril a čím sú nitrilové rukavice také výnimočné?

Rukavice dizajn

Čo sú nitrilové rukavice?

Nitrilové rukavice sa dostali do popredia v deväťdesiatych rokoch minulého storočia ako alternatíva k latexu. Aj keď nie sú také elastické a flexibilné ako ich latexové náprotivky, jednorazové nitrilové rukavice sú výrazne pevnejšie a odolnejšie voči chemikáliám

Sú vyrobené zo syntetického kaučuku, nazývaného aj umelý latex. Je známy pod označením „nitril“. Tieto rukavice sú vhodné pre ľudí s alergiou na latex, pretože latex neobsahujú, čím minimalizujú riziko alergických reakcií.

Nitrilové rukavice sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a hrúbkach, čo umožňuje výber vhodnej varianty podľa konkrétnych potrieb. Ich využitie nie je obmedzené len na jedno prostredie. Sú ideálne pre použitie v nemocniciach, na staveniskách, v chemických laboratóriách a ďalších odvetviach, kde je potrebná ochrana rúk. Ich popularita v bežných supermarketoch môže súvisieť so zvýšeným povedomím o ich hypoalergénnej vlastnosti.

Jednorazové nitrilové rukavice majú niekoľko výhod, vďaka ktorým sú celkovo tou najlepšou voľbou. Tu je 6 hlavných dôvodov, prečo sú nitrilové rukavice lepšie ako latexové a vinylové.

Trvanlivosť a ochrana proti kontaminácii

Hoci nitril nie je taký flexibilný ako prírodný latex, je približne 3 až 5-krát odolnejší proti prepichnutiu, vďaka čomu môžete v prípade potreby nosiť rukavice dlhšie. Táto vlastnosť tiež chráni vaše ruky pred vystavením krvou prenášaným patogénom, vďaka čomu sú rukavice vynikajúcou voľbou v lekárskom a zdravotníckom prostredí.

Nitrilové chirurgické rukavice sú hrubé od 4 do 8 mm. Aj tu platí, čím je rukavica hrubšia, tým je odolnejšia proti roztrhnutiu a prepichnutiu. Tenšie rukavice zas poskytujú väčšiu flexibilitu a obratnosť. 

Silná bariéra a chemická odolnosť

Vďaka spôsobu, akým je nitril vyrobený, je podstatne odolnejší voči chemikáliám, olejom a kyselinám ako prírodný kaučuk. Vďaka tejto vynikajúcej chemickej odolnosti sa nitrilové rukavice vo veľkom používajú v priemyselných oblastiach, ako je automobilový priemysel, inštalatérske práce, sanitárne práce, lakovne, výrobný priemysel a ďalšie náročné odvetvia.

Hypoalergénne

Na rozdiel od latexových rukavíc, jednorazové nitrilové rukavice môžu používať všetci, a to bez obáv z alergií. Latex je známy tým, že spôsobuje alergické reakcie. Nitril je ideálnou alternatívou, ak ste alergickí na latex, alebo ak sa obávate alergickej reakcie u svojich klientov. Preto sú ideálne pre lekárov a zubárov, ale aj pre pracovníkov v kozmetických a kaderníckych salónoch, v tetovacom štúdiu a pod.

Nitril sa prispôsobí tvaru vašej ruky

Keď sú nitrilové rukavice ohrievané prirodzeným telesným teplom, dokážu sa prispôsobiť tvaru ruky, čo zvyšuje ich priľnavosť a zároveň hmatovú citlivosť nositeľa. Samotné nitrilové rukavice majú tiež nižší koeficient trenia, vďaka čomu sa ľahšie nasadzujú a skladajú z rúk.

Veľká odolnosť voči teplote a vode

Nitril má tiež vysoké vodoodolné vlastnosti, takže môžete v nich pracovať bez obáv, že sa rýchlo premočia a materiál sa oslabí. Nitril vydrží teplotný rozsah od −40 až 108 °C, vďaka čomu sú ideálne pre profesie, kde sa musíte dotýkať horúcich alebo naopak, príliš studených povrchov.

Rôzne dĺžky manžety pre rôzne činnosti

Nitrilové rukavice sú dostupné s rôznymi dĺžkami manžety, vďaka čomu sú vhodné pre rôzne činnosti.  Štandardné rukavice s krátkou manžetou sú vhodné na domáce a krátkodobé používanie. Ak ich plánujete mať na ruke dlhú dobu alebo ich budete používať v náročnom prostredí, voľte rukavice s manžetou dlhou 20 – 30 cm. Ochránia vás od končekov prstov až po predlaktia.

 Nitrilove VS Latexove rukavice

Nitril vs. Latex

Najväčšou výhodou latexu je pohodlie. Aj keď nitril od svojho uvedenia na trh prešiel dlhú cestu, latexové rukavice sú stále vo všeobecnosti pohodlnejšie ako nitrilové.

Nitril je však:

  • až trikrát odolnejší voči prepichnutiu ako latex;
  • bezpečnejší ako latex, pretože nespôsobuje alergie;
  • odolnejší voči chemikáliám.

Na záver

Bez ohľadu na to, v akom odvetví pracujete, alebo akú úlohu máte pred sebou, jednorazové nitrilové rukavice sú pre vás najlepšou voľbou, pretože ponúkajú množstvo skvelých vlastností. Sú hypoalergénne, odolné voči chemikáliám a kyselinám, sú pevné a odolné voči prepichnutiu a dokážu sa perfektne prispôsobiť tvaru vašej ruky.

Správna starostlivosť o zámkovú dlažbu

Ako dobre sa vracia domov z práce, keď nás od bráničky k vchodovým dverám vedie krásny nový chodník zo zámkovej dlažby! Akoby sme kráčali po červenom koberci! Zámková dlažba dokáže perfektne doplniť záhradu, je to tiež praktické riešenie pre príjazdovú cestu a parkovisko. Dlažobné kocky vyzerajú dobre, keď sú v dobrej kondícii. Olej a palivo z auta, tuky a mastnota po grilovačke, vplyv počasia či zelená machová neplecha v škárach. Konajte rýchlo! Iba tak betónová dlažba splní svoj účel.

Čistenie zamkovej dlažby

Povrchové znečistenie

Akékoľvek poškodenie na aute je katastrofa sama o sebe. Ak chcete jazdiť, treba to riešiť hneď. Rovnakú pozornosť by ste mali venovať aj olejovým škvrnám, ktoré po takýchto nehodách zväčša ostávajú. To isté platí aj o rozliatej barbecue omáčke či kečupe pod stolom na terase. Vyčistenie takýchto škvŕn neodkladajte. Nečakajte na lepší okamih. Ak ich z dlažobných kociek neodstránite hneď, máte o problém postarané.

Zavolajte si na pomoc čistiaci prípravok Čistenie zámkovej dlažby 2, ktorý si poradí s tukovými škvrnami aj znečistením na ropnej báze.

Silné znečistenie

Nie vždy sa pošťastí zbadať špinu, keď je čerstvá. Nie vždy máme čas na to, aby sme ju precízne odstránili. A možno ste už kúpili dom či podnik, okolo ktorého sa tiahne betónová dlažba, ktorá má svoje lepšie dni už dávno za sebou. Nezúfajte! Aj na staré znečistenie existuje účinné riešenie.

Zámková dlažba, Polbruk, Pozbruk, Baumová kocka či akákoľvek iná betónová zmes rada zo seba vydá nečistoty, keď na ňu použijete vysoko penivý čistiaci prípravok Tenzi Čistenie zámkovej dlažby 1. Silný dvojzložkový koncentrát dlažobné kocky nielen čistí, ale aj odmasťuje. Takto vyčistená zámková dlažba je pripravená na impregnáciu, ktorá uľahčí nasledujúce čistenie.

Keď vám majstri nechajú na dlažbe odkaz

Aj vy ste strávili leto „na malte“? Akékoľvek stavebné práce a úpravy na budove zhltnú nielen značnú časť rodinného či firemného rozpočtu, ale aj našu trpezlivosť. Páni majstri majú čo robiť, aby dokončenú prácu odovzdali včas. Nečakajte od nich, že si budú po sebe robiť poriadok.

Zvyšky cementu, malty či betónu sú nečistoty, s ktorými si bežný prostriedok sotva poradí. Zanechávajú za sebou biele vápenaté škvrny, na ktoré potrebujete účinný odvápňovač. Prípravok Tenzi Derast odstráni znečistenie a špinu po maliaroch aj stavbároch. Výborne funguje aj na čistenie podláh v novostavbách a priemyselných budovách.

Cistenie zamkovej dlazby lisajniky

Dnes machový koberec, zajtra krásny chodník zo zámkovej dlažby

Neudržiavaná betónová dlažba sa spozná aj podľa nepekných zelených ozdôb, ktoré sa na nej zjavili bez toho, aby sme sa o to akokoľvek pričinili. Tráva, burina, machy, lišajníky a huby dokážu dlažbu znehodnotiť a poškodiť štruktúru kociek. Výskyt tejto pliagy je väčší na tienistých a vlhkých miestach, alebo v regiónoch, kde sa bez dáždnika nevypláca vychádzať z domu.

Aj na tento problém máme riešenie. Prostriedok Tenzi Odstraňovač machov, lišajníkov odstráni zelené povlaky, vytvára na dlažbe ochrannú vrstvu s trvácnosťou až 12 mesiacov. Odporúčame s ním pracovať skoro ráno alebo podvečer, keď už dlažbu nezohrievajú horúce slnečné lúče. Roztok nechajte pôsobiť 12 – 24 hodín, kým sa machy a lišajníky prirodzene nerozpustia.  Ak použijete kefu alebo vysokotlakový čistič, proces urýchlite. Potom stačí betónové kocky spláchnuť vodou. Prípravok majte vždy v zásobe, raz za čas ho použite, výborne funguje aj ako prevencia.

Čistenie a ochrana náhrobných kameňov

Ako vyčistiť náhrobný kameň, nielen v období Dušičiek

 

view-graves-cemetery„Odpočívaj v pokoji.“ „S láskou spomíname.“ Alebo „Spomienka zostane navždy v našich srdciach“. Toto sú najčastejšie nápisy na náhrobných kameňoch. Cez náhrobné kamene vzdávame úctu svojim najbližším, ktorí, bohužiaľ, už nie sú medzi nami. Záleží nám na tom, aby náhrobný kameň bol čistý, bez nánosu špiny a machu, aby v dokonalom stave vydržal čo najdlhšie. Čisteniu náhrobných kameňov sa jednoducho nevyhneme a nemusí to byť iba v období Dušičiek.

Náhrobky sú každý deň i noc vystavené poveternostným podmienkam. Dážď, vietor, vysoké teploty. Pripočítajme k tomu mráz a sneh v zimnom období. Aj ten najdrahší náhrobný kameň napokon vplyvom počasia podľahne. V období Dušičiek sa zas cintoríny menia na prehliadku kytíc, vencov a svietnikov. Aj táto výzdoba vplýva na stav náhrobníka. Najmä vosk, ktorý zanecháva na pomníku mastné fľaky prenikajúce hlboko do kameňa. Tu sa neoplatí váhať a čakať. Odstráňte nečistoty hneď, iba tak predĺžite životnosť náhrobného kameňa.

Kedy čistiť náhrobný kameň, kedy nie

Hoci sme spomínali, že s údržbou náhrobných kameňov netreba otáľať, ani časté čistenie náhrobkom neprospieva. Každé čistenie predstavuje určitý zásah do štruktúry kameňa, či ide o mramor alebo o odolnejšiu menej nasiakavú žulu. Nech to robíte akokoľvek jemne a šetrne, vždy odstránite malé množstvo kameňa. Preto je na mieste zvážiť, či náhrobný kameň čistenie skutočne potrebuje.

Do čistenia sa nepúšťajte ani vtedy, keď už na pohľad vidíte, že náhrobok je uvoľnený alebo vychýlený. Takýto náhrobný kameň potrebuje opravu, zverte ho včas do rúk profesionálom, iba tak predídete riziku zranenia.

Pred každým čistením skontrolujte stav náhrobníka. Ak je prasknutý, odštiepený alebo sa vrstvy odlupujú, čistením môžete spôsobiť viac škody ako úžitku.

Čistá voda niekedy nestačí

Jedným z odporúčaných spôsobov čistenia náhrobných kameňov je čistá voda a špongia alebo kefa s mäkkými štetinami. Takto náhrobok zbavíte väčšiny nečistôt bez agresívneho zásahu do štruktúry kameňa. S odolnejšou špinou a mastnými fľakmi si však voda neporadí. Vtedy často siahneme po bežných čistiacich prostriedkoch, ktoré používame v domácnosti. A to je veľká chyba! Čističe s obsahom bielidla či kyseliny môžu kameň vážne poškodiť, zmeniť jeho zloženie, čo vedie k rýchlejšiemu zvetrávaniu, ovplyvniť aj jeho farbu.

Na druhej strane existujú prípravky, ktoré sú svojím zložením bezpečné k akémukoľvek kameňu. Spolu s odborníkmi sme pre vás vybrali neutrálny čistič a odmasťovač Tenzi UNI Clean GT a odstraňovač machov a lišajníkov Tenzi TopEfekt Moss GT.

Čo dokážu vyčistiť Tenzi UNI Clean GT a Tenzi TopEfekt Moss GT?zestaw-do-mycia-nagrobkow-tenzi

Na náhrobných kameňoch často vidíme nános pôdy a bahna, ktoré sa tam dostanú počas dažďa a silného vetra. Vytvárajú na povrchu tmavé škvrny, ktoré celkom prekryjú pôvodný vzhľad kameňa. Na náhrobníkoch sa tiež usádzajú nečistoty z ovzdušia, ako sú napr. prach, sadze, znečisťujúce látky z neďalekých výrobných podnikov alebo častice z výfukov vozidiel. Hmyz, vtáčí trus a iné znečistenie živočíšneho pôvodu, rastlinná šťava, peľ, živica zo stromov či bobule padajúce z kríkov. Vo všetkých týchto prípadoch stačí kameň postriekať prípravkom Tenzi UNI Clean GT, nechať pôsobiť 2-3 minúty, jemne vyčistiť kefkou s mäkkými štetinami a spláchnuť vodou. Je ideálny na pravidelné čistenie náhrobných kameňov.

Väčšina nečistôt, ktoré sa bežne usádzajú na náhrobných kameňoch, zadržiava vlhkosť, čo vedie k tvorbe plesní alebo rastu machov na povrchu náhrobkov. Zelené plochy na náhrobných kameňoch postriekajte prípravkom Tenzi TopEfekt Moss GT a nechajte ho pracovať. Výsledok uvidíte po 12 až 24 hodinách, kedy stačí povrch jemne prekefovať. Použitím tohto prípravku zároveň náhrobný kameň chránite a povrch zabezpečíte pred opätovnou tvorbou mikroorganizmov.

nahrobne kamene_smallCistenie nahrobnych kamenov_smallNahrobne kamenov 2nagrobki5

Pozrite si inštruktážne video, v ktorom uvidíte, že prípravky Tenzi UNI Clean GT a Tenzi TopEfekt Moss GT pri čistení náhrobných kameňov skutočne fungujú: