Rozžiarte okolie svojho domu: Ako bezpečne a efektívne odstrániť mach z chodníkov a príjazdovej cesty?

Ak je vaša príjazdová cesta prerastená machom, je načase s tým niečo urobiť. Aj keď je prirodzené, že mach rastie na betónových povrchoch, ako sú príjazdové cesty, terasy a chodníky, ktoré majú vysokú úroveň vlhkosti a nízku úroveň slnečného žiarenia, existuje spôsob, ako s tým bojovať. 

Mach na betóne je nielen šmykľavý, pôsobí tiež neesteticky. Okrem toho môže poškodiť povrch, ak sa včas neodstráni, čo často vedie k nákladným opravám. Nečakajte, kým sa mach vymkne spod vašej kontroly a rozšíri sa. Nájdite si čas na to, aby ste sa s machom vysporiadali hneď na začiatku.

 Ako bezpečne a efektívne odstrániť mach z chodníkov a príjazdovej cesty foto

Ako odstrániť mach manuálne?

Metla s tvrdými štetinami: Jednoduchý a rýchly spôsob, ako odstrániť povrchový mach z dlažby a z betónu. Vhodný pre menšie plochy.

Kefa s tvrdými štetinami: Pre odolnejší mach použite kefu s tvrdými štetinami a drhnite postihnuté miesta. Môžete použiť aj čistiaci prostriedok na báze octu alebo sódy bikarbóny.

Ako odstrániť mach pomocou vysokotlakového čističa?

Tlakové umývanie je veľmi účinná metóda, ktorá vám pomôže zbaviť sa machu. Vyžaduje si to však správne vybavenie a určité zručnosti. Ako na to? 

 • Pozrite si pokyny pre váš tlakový čistič, aby ste vybrali optimálne nastavenie.
 • Zakryte oblasť, ktorú nechcete namočiť alebo poškodiť, fóliou alebo ochrannou plachtou.
 • Nemierte trysku vysokotlakového čističa priamo na postihnutú oblasť. 
 • Vzdialenosť medzi tryskou a plochou by nemala byť menšia ako 50 cm.
 • Ak mach nemizne tak efektívne, ako by ste chceli, priblížte sa s tryskou bližšie k povrchu, nie však bližšie ako 15 cm.
 • Držte čistič oboma rukami a pohybujte ním nad machom, aby ste ho úplne odstránili.

Ako odstrániť mach pomocou špeciálneho čistiaceho prípravku?

Existuje široká škála komerčných odstraňovačov machu na báze biocídov alebo prírodných zložiek.

Niektoré sú dodávané vo forme koncentrátu, ktorý sa mieša s vodou pre dosiahnutie požadovaného účinku, napríklad Tenzi odstraňovač machov a lišajníkov . Dostupné sú aj hotové prípravky, ktoré sa dodávajú v praktickom rozprašovači – Tenzi TopEfekt Moss GT. Pri používaní profesionálnych čističov vždy postupujte podľa pokynov výrobcu.

Ako na to?

 • Na čistenie betónových povrchov si vyhraďte čas skoro ráno alebo neskôr večer. Dôležité je, aby čistený povrch nebol horúci.
 • Pripravte si pracovný roztok zmiešaním vody a prípravku Tenzi odstraňovač machov a lišajníkov v pomere 80 – 100 ml prípravku na 1 l vody.
 • Naneste na znečistený povrch a nechajte pôsobiť.
 • Ak máte prípravok v rozprašovači, nastriekajte ho priamo na postihnuté miesta.
 • Odporúča sa nechať prípravok pôsobiť cez noc, najlepšie 12 – 24 hodín, aby ste videli výsledok. Prípravok mach uvoľní, rozpustí a postupne odstráni.
 • Na veľmi znečistené miesta použite metlu alebo kefu.
 • Nakoniec opláchnite čistou vodou, najlepšie pomocou vysokotlakového čističa.
 • Odporúčame používať prípravok v rozprašovači Tenzi TopEfekt Moss GT na pravidelnej báze, ako prevenciu.

Domáce prípravky

Môžete si vyrobiť vlastný odstraňovač machu zmiešaním octu s vodou v pomere 1:1. Nalejte roztok na znečistené miesta a nechajte pôsobiť 30 minút, potom mach odstráňte kefou alebo metlou. 

Sóda bikarbóna vám tiež pomôže zbaviť sa machu na betóne. Ak chcete vyskúšať túto metódu, posypte miesta pokryté machom jedlou sódou a nechajte pôsobiť aspoň 24 hodín. Potom chodník či príjazdovú cestu opatrne pozametajte.

Preventívne opatrenia proti rastu machu na betóne

Aj keď už poznáte zopár účinných metód na odstránenie machu z betónu, poďme sa pozrieť, čo môžete urobiť, aby ste mu zabránili rásť. Vyskúšajte tieto preventívne opatrenia:

Odstráňte vlhkosť

Mach prosperuje vo vlhkom prostredí. Zaistite, aby voda z vašich betónových plôch dobre odtekala. Upravte sklon dlažby, nainštalujte drenážny systém a odstráňte prekážky, ktoré bránia odtoku vody.

Zabráňte stekaniu vody zo striech, odkvapov a zavlažovacích systémov priamo na betónové povrchy.

Zvážte použitie priepustných materiálov, ako je štrk alebo mulč, okolo betónových plôch, aby ste zabránili zadržiavaniu vody.

Zvýšte slnečné žiarenie

Machu sa darí najmä v tieni. Odstráňte stromy a kríky, ktoré vrhajú tieň na vaše betónové plochy.

Zvážte orezanie konárov stromov, aby prenikalo viac slnečného svetla.

 Ako bezpečne a efektívne odstrániť mach z chodníkov a príjazdovej cesty foto(1)

Znížte kyslosť pôdy

Mach preferuje kyslé prostredie. Zvážte vápencovanie betónových plôch, aby ste zvýšili ich pH a zabránili machu rásť.

Impregnácia betónu

Impregnácia betónu utesní póry a zabráni prenikaniu vlhkosti, čím sa vytvorí menej priaznivé prostredie pre rast machu. Na výber máte rôzne impregnačné produkty, preto si vyberte ten, ktorý je vhodný pre typ vášho betónu.

Pravidelné čistenie

Pravidelné odstraňovanie machu z betónových plôch zabráni jeho šíreniu. Použite metlu s tvrdými štetinami, tlakový čistič alebo chemický odstraňovač machu podľa pokynov výrobcu.