Ako správne riediť čistiace prípravky?

Ak hľadáte čistiaci prípravok do domácnosti, dielne alebo garáže, alebo by ste radi vyskúšali nový autošampón, napr. z rady prípravkov od výrobcu Tenzi, ktoré sú známe pre svoj účinok, môžete natrafiť na dva typy: hotový prípravok a koncentrát.

Hotový prípravok – ako už názov naznačuje – je pripravený na okamžité použitie. Aj niektoré koncentráty môžete použiť ihneď. Zvyčajne je však potrebné ich riediť s vodou, aby ste získali účinný čistič, ktorý je zároveň šetrný k čistenému povrchu. Viete však, ako správne riediť čistiace prostriedky?

Ako správne riediť čistiace prípravky foto

Ako zistíte, či je produkt pripravený na použitie alebo koncentrovaný?

Ak objednávate produkt online, túto informáciu pravdepodobne nájdete v popise alebo v produktovom liste či karte bezpečnostných údajoch. Ak nakupujete fyzicky v kamennej predajni, malo by to byť uvedené na obale prípravku.

Vypočítajte pomer riedenia

Nebojte sa, nejdeme vás zaťažovať nijakým matematickým testom. Ak však chcete po použití koncentrátu dosiahnuť očakávaný výsledok, je nevyhnutné poznať správny pomer riedenia. Nemusíte si pamätať nijaký vzorec, stačí venovať pozornosť dvom veličinám: množstvu vody a množstvu koncentrátu. 

Pomer riedenia sa zvyčajne uvádza ako dve číslice s dvojbodkou medzi nimi. Napríklad pomer riedenia pre roztok na čistenie skla je 1:8. Jednotka predstavuje pomer koncentrátu (hodnota na ľavej strane), zatiaľ čo osmička predstavuje pomer vody (hodnota na pravej strane). To znamená, že zmiešate 1 diel produktu a 8 dielov vody. Ak miešate prípravok do vedra, stačí vám rozlúsknuť odporúčaný pomer a čistič máte raz-dva hotový.

Čo však v prípade, keď máte pripravený 1 l rozprašovač, ktorý by ste chceli naplniť? Pracujme s pomerom 1:9. Ak chcete zistiť, koľko prípravku by ste mali pridať do fľaše, spočítajte obe strany pomeru: 1 + 9 = 10. Vieme, že rozprašovač má objem 1 l, čo predstavuje 1000 ml. Kapacitu fľaše vydeľte súčtom pomeru, aby ste získali množstvo koncentrátu, ktoré zmiešate s vodou: 1000/10 = 100 ml. Do rozprašovača by ste teda pridali 100 ml koncentrátu a 900 ml vody, čo predstavuje pracovný roztok pripravený v pomere 1:9.

Ako je to s %?

Na niektorých výrobkoch sa môžete stretnúť s percentuálnym vyjadrením pomeru, napríklad pri prípravku Tenzi Sanit Shine. Tu výrobca odporúča pripraviť 2-10 % pracovný roztok.

Poďme si pripraviť 10 % roztok do 5 l kanistra:

  1. Preveďte objem nádoby v litroch na ml: 5 litrov je 5000 ml.
  2. Vydeľte výslednú hodnotu číslom 100 – tak zistíte 1 % (5000 : 100 = 50 ml).
  3. Túto hodnotu vynásobte percentom, podľa sily roztoku, ktorý chcete získať. V tomto prípade 10 % (50 x 10 = 500 ml).
  4. Do 5 l kanistra teda nalejete 500 ml koncentrátu a 4500 ml vody.

Pamätajte na bezpečnosť

Pri manipulácii s chemickými látkami je veľmi dôležité, aby ste dbali na bezpečnosť. Rukavice sú dôležitou súčasťou ochrany, keď pracujete s dráždivými látkami. Môžete sa vyhnúť poliatiu pokožky agresívnym prípravkom alebo možným popáleninám. 

Vždy pridávajte roztok do vody, nikdy nie naopak. Tento postup umožňuje pomalé miešanie a rovnomerné rozpustenie, čo znižuje riziko prudkých chemických reakci

Uistite sa, že váš pracovný priestor je dostatočne vetraný, aby sa rozptyľovali potenciálne škodlivé výpary. Všetky nádoby správne označte názvom chemikálie, jej koncentráciou, dátumom riedenia a bezpečnostnými opatreniami. Zriedené roztoky skladujte na chladnom a suchom mieste mimo dosahu priameho slnečného žiarenia, ideálne v bezpečnej, vetranej miestnosti. 

Okrem toho je dôležité dodržiavať všetky bezpečnostné pokyny uvedené na etiketách produktov a mať na pamäti správne použitie a manipuláciu s chemickými látkami. Bezpečnosť by mala byť vždy vašou prioritou pri práci s akýmikoľvek čistiacimi prostriedkami.