Karnaubský vosk vs. keramický náter: Aké sú výhody a nevýhody a ktorý je lepší?

Častá otázka, ktorá sa opakuje vo svete detailovania auta, je „Aký je rozdiel medzi karnaubským voskom a keramickým náterom?“. Ešte častejšou otázkou je „Ktorý je lepší?“. Ak by sme to mali zjednodušiť, môžeme povedať, že obe sú vynikajúce metódy na dosiahnutie krásneho vzhľadu vášho auta.

Toto zrejme nie je odpoveď, ktorú ste očakávali. Preto sme sa bližšie pozreli na jednu aj druhú možnosť a porovnali si ich výhody a nevýhody.

Karnaubský vosk vs keramický náter foto

Čo je karnaubský vosk?

Karnaubský vosk je prírodný vosk získavaný z listov palmy Copernicia prunifera, ktorá rastie v severovýchodnej časti Brazílie. Tento vosk je známy svojou tvrdosťou a vysokým tavným bodom, čo ho robí užitočným ako prísada do rôznych prípravkov aj v oblasti autokozmetiky.  Odporúčame napríklad Tenzi Carnauba Wax pre jemnú voskovú ochranu laku.

Vytvára na povrchu laku priedušný povlak a disponuje prirodzeným a veľmi hlbokým leskom, aký syntetickými voskami pravdepodobne nikdy nedosiahnete. Karnaubský vosk dokáže chrániť lak vášho vozidla pred poveternostnými vplyvmi po dobu dvoch až štyroch mesiacov.

Kvalitné karnaubské vosky ponúkajú okrem hlbokého lesku i silné hydrofóbne vlastnosti a značný beading (kvapkovanie). Ich hlavnou nevýhodou je najmä nižšia výdrž, nižšia odolnosť voči vysokým teplotám a chemikáliám a predovšetkým cena.

Výhody karnaubského vosku:

 • Prirodzený lesk a ochrana.
 • Vypĺňa mikro škrabance.
 • Zvýrazňuje hĺbku a intenzitu farby.
 • Vodoodolnosť
 • Biologicky odbúrateľný

Nevýhody karnaubského vosku:

 • Vyššia cena.
 • Prirodzená tvrdosť – komplikovanejšie nanášanie.
 • Dlhší čas potrebný na vytvrdnutie.
 • Vyžaduje častú opakovanú aplikáciu, čo môže byť časovo náročné.
 • Obmedzená dostupnosť.
 • Citlivosť na teplotu.
 • Nižšia výdrž.

Čo je keramický náter?

Začiatkom roka 2000 urobili výrobcovia autokozmetiky obrovský skok vpred zavedením keramických povlakov na báze oxidu kremičitého. Vrstva keramického povlaku dodáva vášmu autu prvok lesku. Čo je ešte dôležitejšie, zabezpečuje dlhotrvajúci ochranný štít, ktorý je oveľa odolnejší ako napríklad karnaubské vosky.

Keramický povlak, ktorý je chemicky spojený s čírym lakom počas aplikácie, odoláva UV žiareniu a chemickej kontaminácii a odpudzuje vodu a nečistoty. Navyše nie je obmedzený na lakované povrchy a možno ho použiť na ochranu takmer akéhokoľvek povrchu vášho vozidla. 

Ceramic wax môže chrániť povrch vášho auta aj rok alebo dlhšie. Keď ho však nanesie profesionálny detailer, môže keramický povlak vydržať 3 – 5 rokov. Odporúčame napríklad Tenzi Ceramic Wax pre dokonalý vzhľad vášho vozidla.

Výhody keramického náteru:

 • Vysoká ochrana lakovaného povrchu proti škrabancom.
 • Vysoká ochrana proti UV žiareniu, kyslým dažďom a ďalším vonkajším vplyvom.
 • Hydrofóbne vlastnosti.
 • Vysoký lesk.
 • Dlhodobá ochrana.

Nevýhody keramického náteru:

 • Náklady na aplikáciu profesionálnym servisom.
 • Aplikácia vyžaduje určitú úroveň odborných znalostí a zručností.
 • Náročnejšia príprava povrchu.
 • Oprava keramického náteru môže byť zložitá a nákladná.
 • Pre dlhotrvajúcu účinnosť je dôležitá pravidelná údržba.

Ako aplikovať autovosk?

Nanášanie vosku je časovo náročný proces, ktorý si vyžaduje veľa prípravných prác. Všetko to začína umytím auta a jeho vysušením čistou handričkou z mikrovlákna. Dbajte na to, aby ste pracovali v tieni a vosk nanášajte na vychladený povrch.

Na nanášanie vosku použite jemný penový aplikátor. Vosk nanášajte malými krúživými pohybmi.  Počkajte 5 až 10 minút, kým vosk zaschne. To je dôležité pre získanie dokonalého výsledku. Ak vosk nie je dostatočne zaschnutý, leštenie povrchu bude o to náročnejšie.

Povrch vyleštite povrch leštiacim strojom alebo mäkkou tkaninou. Odporúča sa použiť leštič, pretože poskytuje konzistentnú rýchlosť, leští rovnomerne a šetrí množstvo času.

Ako aplikovať keramický náter?

Na rozdiel od voskovania automobilov je nanášanie keramického povlaku o niečo zložitejšie, časovo náročnejšie a líši sa v závislosti od typu povlakov, ktorý si zvolíte. Pri aplikácii keramického povlaku sa berie do úvahy aj to, či náter aplikujete sami alebo túto úlohu zveríte profesionálnym detailerom.

Pred aplikáciu keramického náteru umyte svoje auto a dôkladne ho vysušte handričkou z mikrovlákna. To, ako dobre umyjete a vysušíte svoje auto, bude mať priamy vplyv na lesk keramického povlaku. Teraz by ste mali svoje auto ošetriť hlinenou tyčinkou (clayovanie). Clay prenikne do ťažko dostupných miest, zbaví povrch drobných nečistôt a vyplní mikro škrabance v laku.

Keramický náter nanášajte pomocou mäkkého aplikátora krúživými pohybmi. Rozdeľte si povrch auta na niekoľko častí, pracujte na jednej a postupujte ďalej. Povrch preleštite handričkou alebo leštiacim strojom. Počas leštenia sa keramický povlak začne spájať s povrchom auta a vytvorí na povrchu superhydrofóbnu ochranu. Na miesta, ktoré sú najviac vystavené znečisteniu, ako je kapota alebo spodok dverí, môžete naniesť 2-3 vrstvy

Ceramix wax vs. Carnauba wax – ktorý je lepší?

Starostlivosť o auto je pre niekoho práca, pre iného vášeň. A práve tento prístup k údržbe auta je rozhodujúci v tom, či zvoliť keramický náter alebo karnaubský vosk. Karnaubské vosky sú perfektné na obnovenie životnosti starších lakov, moderné vozidlá s modernými lakmi vyžadujú pokročilé technologické riešenia, ako napríklad odolný keramický náter.

Vaše rozhodnutie bude tiež závisieť od toho, či sa chcete pravidelne vracať k údržbe a obnove vosku, alebo je pre vás výhodnejší dlhotrvácny keramický povlak. A v neposlednom rade rozhoduje cena.