Kyselina Sulfámova

Kyselina sulfamová je anorganická pevná kyselina vytvorená nahradením hydroxylovej skupiny kyseliny sírovej aminoskupinami. Je to biely vločkovitý kryštál ortorombického systému, bez chuti, bez zápachu, neprchavý, nehygroskopický a ľahko rozpustný vo vode a kvapalnom amoniaku. Mierne rozpustný v metanole, nerozpustný v etanole a éteri. Má široké využitie a môže byť použitý ako čistiaci prostriedok, odstraňovač vodného kameňa, fixátor farieb, sladidlo, aspartám atď., a môže hrať rôzne úlohy v rôznych priemyselných odvetviach.

1. Kyselina sulfamátová je široko používaný v kyslých čistiacich prostriedkoch, ako je odvápňovanie kotlov, čistiace prostriedky na kovové a keramické zariadenia; prostriedky na odstraňovanie vodného kameňa pre výmenníky tepla, chladiče a vodné chladiace systémy motorov; čistiace prostriedky pre zariadenia potravinárskeho priemyslu atď. Špecifický popis je nasledovný:

Pre zariadenia na odstraňovanie vodného kameňa je možné použiť 10 % roztok. Kyselina sulfamová je bezpečná pre oceľ, železo, sklo a drevené zariadenia a môže sa používať opatrne na medené, hliníkové a galvanizované kovové povrchy. Čistite v namáčacej nádrži alebo cyklom. Na povrchy použite handričku alebo kefu na nanesenie na povrch a nechajte niekoľko minút pôsobiť. V prípade potreby premiešajte kefou a dôkladne opláchnite čistou vodou.

Pre kotlové systémy a chladiace veže použite recirkulačnú úpravu 10% až 15% roztoku, v závislosti od náročnosti systému. Pred aplikáciou systém prepláchnite a naplňte čistou vodou. Stanovte objem vody a zmiešajte kyselinu sulfámovú v pomere 100 gramov až 150 gramov na liter vody. Nechajte roztok cirkulovať pri izbovej teplote alebo ho zohrejte až na 60 °C pre intenzívnejšie čistenie. Poznámka: Nepoužívajte pri bode varu, inak produkt hydrolyzuje a nebude fungovať. Po dôkladnom vyčistení systém opláchnite a skontrolujte. Pri silne znečistených systémoch môže byť potrebná opakovaná aplikácia. Po čistení sa vyžaduje pravidelné preplachovanie systému, aby sa odstránili voľné vodný kameň a nečistoty. Na odstránenie hrdze použite 10%-20% roztok.

2. Môže byť použitý ako bieliaci prostriedok v papierenskom priemysle, ktorý môže znížiť alebo eliminovať katalytický účinok iónov ťažkých kovov v bieliacej kvapaline, čím sa zabezpečí kvalita bieliacej kvapaliny, zníži sa oxidačná degradácia kovových iónov na vlákna a zabraňujúce odlupovaniu vlákna Reakcia, zlepšujú pevnosť a belosť buničiny.

3.Kyselina amidosulfónová používa sa pri výrobe farbív, pigmentov a pri farbení kože. Vo farbiarskom priemysle sa môže použiť ako eliminačné činidlo pre prebytočné dusitany pri diazotačnej reakcii a ako fixátor farieb pri farbení textílií.

4. Používa sa v textilnom priemysle na vytvorenie ohňovzdornej vrstvy na textíliách; môže byť tiež použitý na výrobu čistiacich prostriedkov na priadzu a iných pomocných prostriedkov v textilnom priemysle.

5. Odstráňte prebytočnú škárovaciu hmotu na dlaždici, zvetrané a iné minerálne usadeniny. Na odstránenie prebytočnej škárovacej hmoty na obkladačkách alebo rozpúšťanie výkvetov na stenách, podlahách atď.: Pripravte roztok kyseliny sulfámovej rozpustením 80-100 gramov na liter teplej vody. Naneste na povrch pomocou handričky alebo štetca a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Premiešajte kefou a v prípade potreby opláchnite čistou vodou. UPOZORNENIE: Ak používate okolo farebnej škárovacej malty, použite slabší roztok asi 2% (20g na liter vody), aby ste znížili riziko vylúhovania akejkoľvek farby zo škárovacej malty.

6. Sulfonačné činidlo pre produkty dennej spotreby a priemyselné povrchovo aktívne látky. Domáca priemyselná výroba polyoxyetylénétersulfátu sodného (AES) mastných kyselín využíva ako sulfonačné činidlá SO3, oleum, kyselinu chlórsulfónovú atď. Použitie týchto sulfonačných činidiel spôsobuje nielen vážnu koróziu zariadení, komplikované výrobné zariadenia a veľké investície, ale aj tmavú farbu produktu. Použitie kyseliny sulfámovej ako katalyzátora na výrobu AES má vlastnosti jednoduchého zariadenia, nízkej korózie, miernej reakcie a ľahkej kontroly.

7. Kyselina sulfámová sa bežne používa pri pokovovaní zlata alebo zliatinách a roztok na pokovovanie zlata, striebra a zliatin zlata a striebra obsahuje 60 – 170 g kyseliny sulfámovej na liter vody. Typický roztok na galvanické pokovovanie postriebrených dámskych ihiel na odevy obsahuje 125 g kyseliny sulfámovej na liter vody, čím sa získa veľmi svetlý postriebrený povrch. Ako vodivá pufrovacia zlúčenina v novom vodnom kúpeli na pokovovanie zlatom možno použiť sulfamát alkalického kovu, sulfamát amónny alebo kyselinu sulfámovú.

8. Používa sa na stabilizáciu chlóru v bazénoch a chladiacich vežiach.

9. V ropnom priemysle sa môže použiť na odblokovanie olejovej vrstvy a zvýšenie priepustnosti olejovej vrstvy.

10. Kyselina sulfamová sa môže použiť na syntézu herbicídov.

11. Koagulant močovinoformaldehydovej živice.

12. Syntetickésladidlá (aspartám).Kyselina aminosulfónová reaguje s aminohexánom za vzniku kyseliny hexylsulfámovej a jej solí.

13. Reagujte s kyselinou dusičnou, aby sa syntetizoval oxid dusný.

14. Tvrdidlo pre furánovú maltu.