Čistíme koberce a textilné čalúnenie ako profesionáli

Koberec má obývačku zútulniť. V detskej izbe vymedzuje priestor na hranie na dlážke. V spálni nás chráni pred kontaktom so studenou podlahou, keď sa rozospatí vykutreme z teplých perín. Ak koberec položíte na podlahu v chodbe, zmierni chlad, ktorý sa šíri od vchodových dverí. Koberce sú zároveň perfektnou dekoráciou. Koberce, rovnako ako aj iné textilné doplnky a čalúnenie, vyzerajú sviežo, čisto a efektne, keď sa o ne pravidelne staráme. Efektívne čistenie textílií si vyžaduje nielen vhodné prípravky, ale aj správne vybavenie a pracovné techniky. Prinášame zopár rád, ako si s tým poradiť na profesionálnej úrovni pomocou osvedčených prostriedkov TENZI.

Tepovanie calunenia

  1. Povysávajte

Čistenie kobercov a textilného čalúnene vždy začíname vysávaním. Takto odstránime povrchové nečistoty a uvoľnené nite. Potom vieme ľahšie odhadnúť, o aké znečistenie ide, jeho intenzitu a charakter zašpinenia.

  1. Žuvačka, lepidlo, plastelína

Pokračujeme odstránením bodového znečistenia. Ak sme natrafili na škvrny syntetického pôvodu, ako sú stopy dechtu, živice, žuvačky, lepidla, plastelíny alebo parafínu, použijeme sprej PUNKT Multi Cleaner 300 . Nastriekajte ho na znečistené miesto, chvíľu počkajte, kým prípravok zapôsobí, a potom vydrhnite kefkou. V prípade silného znečistenia postrek opakujte a drhnutie, kým sa škvrna úplne neodstráni.

  1. Káva, čaj, džús

Ďalším krokom je odstránenie viditeľných škvŕn organického pôvodu, napríklad od kávy, čaju, mlieka, džúsu alebo krvi. Na tento účel používame bezpečný prášok na báze aktívneho kyslíka TOP PLAM OXY. V prípade starých škvŕn nasypte prášok priamo na škvrnu. Povrch výdatne postriekajte vodou. Vodu aplikujte každých 15 – 20 minút po celý čas pôsobenia prípravku, čo je približne 1,5 až 2 hodiny. Nenechajte zaschnúť. Keď sú škvrny relatívne čerstvé, použijeme roztok 30 g na 100 ml vody, ktorým škvrnu pokropíme a následne vydrhneme.

 

  1. Odolné mastné znečistenie

V prípade, že sa na povrchu kobercov alebo čalúnenia nachádzajú škvrny od ropy, oleja alebo odolné mastné znečistenie, odporúčame použiť UNI CLEAN so silnými odmasťovacími vlastnosťami. Nastriekajte ním špinavé plochy, nechajte približne 5 až 15 minút pôsobiť a potom vydrhnite kefou.

  1. Prednástrek

Tepovací vysávač funguje perfektne na mierne znečistenie. Je to rýchle a účinné riešenie, navyše preniká hlboko do tkaniny. Lepší výsledok dosiahnete vtedy, ak použijete prípravok, ktorý odolnejšie nečistoty zmäkčí a uvoľní. Na túto činnosť, nazývanú prednástrek, odporúčame univerzálny prostriedok APC IN, ktorý je účinný a bezpečný na väčšinu povrchov. Špinu rozpustí a pripraví koberec na čistenie tepovacím vysávačom.

Tepovanie

  1. Tepovací vysávač

Koberce a tkaniny sa vyrábajú z rôznych textílií. Majú inú hustotu, štruktúru aj nasiakavosť, preto sa najviac oplatí použiť univerzálny prípravok, ktorý je šetrný k rôznym látkam. Na ručné aj strojové tepovanie je ideálny prípravok TENZI Textil.

Na tepovanie extrakčným strojom, príp. mokro-suchým vysávačom je vhodný aj špeciálny prípravok TEXTIL-EX. Jednou z jeho vlastností je nízka penivosť. Práca s týmto prípravkom si tak vyžaduje menej času, navyše spotrebujete oveľa menej vody pri záverečnom oplachovaní.

  1. Oplachovanie

Po dokončení všetkých čistiacich prác prichádza na rad opláchnutie čistou vodou a tepovacím vysávačom. Dôkladné a správne opláchnutie zaistí odstránenie nečistôt a zvyškov pracieho prostriedku z koberca. Preto oplachovanie opakujeme niekoľkokrát, pričom v prípade potreby vymieňame vodu. Vtedy sa vám určite hodí odpeňovač De-Foam, ktorý zabraňuje nadmernej tvorbe peny.

  1. Neutralizovanie zápachu

Po vyčistení koberec či textilné čalúnenie pekne vonia. Avšak v domácnostiach s domácimi zvieratami, malými deťmi či tam, kde sa fajčí v interiéri, do kobercov a textilných doplnkov nasiaknu rôzne pachy, ktoré nám často bránia naplno si užívať domácu pohodu. Na účinné a dlhodobé neutralizovanie nepríjemných pachov použite prípravok ODOR OFF NANO, ktorý stačí rovnomerne nastriekať na koberec po jeho opláchnutí a vysušení.

  1. Impregnácia kobercov

Po úplnom vyschnutí je možné textilné povrchy aj impregnovať. Poslúži na to prípravok TEXTIL PROT. Rovnomerne ho nastriekajte na látku a nechajte uschnúť, najlepšie v teple. Po tomto ošetrení voda prestane prenikať do štruktúry látky a zostane na povrchu, odkiaľ ju rýchlo a bezstarostne odsajete papierovým obrúskom alebo handrou.